Yükselen Ev Fiyatları Tapu Harcını Uçurdu! Tapu Harcına İndirim Ya da Harç Muafiyeti Gelecek Mi?

Ev fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş konut sahibi olmanın masraflarını da arttırdı. Özellikle de tapu harcı cep yakarken rayiç bedel üzerinden satış göstermek isteyenlerin sayıları artıyor!

Emlak Haberleri 20.06.2022 - 08:58 20.06.2022 - 08:58 Gülcan Özer

Türkiye genelinde ortalama konut fiyatları 1 milyon TL bandının üzerine çıkarken vatandaşın ev sahibi olması da her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Özellikle de dar gelirli ve orta gelirli vatandaşların artık kira öder gibi ev sahibi olması imkansız hale gelirken ev satın alırken ödenen masraflar da cep yakıyor. 

Yükselen ev fiyatları nedeni ile tapu harcı ödemeleri de rekor kırarken pek çok kişinin yüksek tapu harcı ödemekten kaçmak için rayiç bedel üzerinden satış göstermek yöntemini tercih ettiği belirtiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tapu harcı gelirini korumak adına denetimlerini arttırırken tapuda düşük beyan cezası kesilen kişi sayısı artıyor. 

TAPU HARCI 2022 NE KADAR, EV ALIRKEN NE KADAR, KAÇ TL HARÇ ÖDENİR?

Ev alan kişilerin ödemiş oldukları masraflardan biri de tapu harcı ödemesidir. Tapu harcı ödemesi evi satın alan kişiden yüzde 2 ve evini satan taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Eskiden düşük olan konut fiyatları nedeni ile yüksek olan oran bu kadar fazla para ödemesine neden olmazken, konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ile bu rakam adeta alev aldı. 

harç düzenlemesi

TAPU HARCINA İNDİRİM GELECEK Mİ, TAPU HARCI MUAFİYETİ ÇIKACAK MI, OLUR MU?

Rakamın son derece yüksek olması nedeni ile tapu harcı indirimi beklentisi oluştu. Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon TL'ye dayanırken bu da konut alan kişilerin sadece tapu harcı ödemesi olarak 20 bin TL ödeme yapması anlamına geliyor. 1 milyon liralık evin satışında devlet alıcı ve satıcı taraftan 20 bin TL olmak üzere toplamda 40 bin TL tapu harcı tahsilatı yapıyor. 

harç indirimi

Rakamın son derece yüksek olması nedeni ile sıfır daire satışını teşvik etmek amacı ile inşaat sektörü sıfır konut satışında tapu harcı muafiyeti isterken genel olarak tapu harcının yüzde 2 olarak uygulanması talebi de öne çıkıyor. Konutunu satan kişiden yüzde 1 ve alan kişiden yüzde 1 olmak üzere toplamda yüzde 2 olarak tapu harcı alınması isteniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konu hakkında yapacağı açıklama takip edilecek. Hatırlanacağı üzere son olarak 2019 ve 2020 senesinde tapu harcı indirimi uygulanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@