Yükselen Konut Fiyatları Kiraları Uçurdu, Türkiye'de Emlak Balonu Var Mı?

Yükselen kredi faiz oranları nedeni ile her geçen gün biraz daha zorlanmaya devam eden inşaat sektörü bir yandan da emlak balonu söylentileri ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Emlak Haberleri 25.01.2019 - 10:21 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Yükselen kredi faiz oranları nedeni ile her geçen gün biraz daha zorlanmaya devam eden inşaat sektörü bir yandan da emlak balonu söylentileri ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

İnşaat sektörünü derinlemesine değerlendiren Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım kaleme aldığı yazısı ile son derece çarpıcı verileri paylaştı. İnşaat Sektöründe Balon Var Mı?Konut fiyatlarında balon var mı sorusuna da yanıt veren Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım "bizde emlak fiyatları balon aşamasına gelmedi. Ama en gözde emlak coğrafyası olan İstanbul'da 5 yıllık fiyat artışları yüzde 70'e kadar çıktı. Buradan da geri dönüş başladı. Emlak balonu son 5 yılda yüzde 100'ü aşan fiyat artışlarına deniyor" diyerek balon yok dedi. Yıldırım yaşanan artışların balon olmasa da zarar verici olduğunu söyleyerek "2010 yılı başından Kasım 2018'e kadar 9 yılda Türkiye ortalaması olarak konut değer artışı yüzde 134.5'e vardı. Aynı dönemde kira artışları da yüzde 85'i buldu. Her yıl çift haneli artış kaydeden konut fiyatlarının son yıllarda kiraları da yükseltici etki yaptığını yukarıdaki rakamlardan net bir şekilde görüyoruz" dedi. Konut Fiyatları Kiraları, Kiralar Enflasyonu Arttırdı! 2010 yılı başından Kasım 2018'e kadar 9 yılda Türkiye ortalaması olarak konut değer artışı yüzde 134.5'e vardı. Aynı dönemde kira artışları da yüzde 85'i buldu. Her yıl çift haneli artış kaydeden konut fiyatlarının son yıllarda kiraları da yükseltici etki yaptığını yukarıdaki rakamlardan net bir şekilde görüyoruz.2012'den başlayarak 2016 yılına kadar çift haneli konut fiyat artışlarını gördük. Konuttaki bu fiyat artışı yüzde 3-5 bandında hareket eden kiraları 2014 sonrası yüzde 7-10 bandına çıkardı. Yani konut fiyat artışları yaklaşık 2 yıllık gecikmeyle kira fiyatlarını sıçrattı.  

İnşaat Sektörünün Yanlışları Nelerdi?Zorunlu ihtiyaç maddelerini lüks bir ortamdan, gayrimenkul değeri en yüksek alanlardan almanın elbette bedeli var. Nüfusun şehirlere yığılmasının, şehirlerin etrafında tarım alanı bırakılmamasının, uzak yakın diye bakılmadan, pahalı ve ucuz denilmeden, her türlü yolla en uzaktaki meyve ve sebzenin büyük kentlere getirilip iyi vitrinlerde sergilenmesi, seçime tabi tutulması bedava olamazdı. Yiyecek ve zorunlu gıda ticaretini, gayrimenkul değeri en yüksek binalara sokarak zaten en büyük yanlışı yaptık. Bu yanlışın üzerine en pahalı taşıma sistemini kullanmaya başladık. En uzak yerden de olsa her türlü ürünü vitrine koyduk. Her şeyi de yüzde 100 kayıtlı ve vergili yaptık. Sonra da pahalı veya semt pazarlarından daha yüksek fiyatlı diye yakınmaya başladık.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@