Yurt Çıkmayan Öğrenciye Asgari Ücretin Yarısı Kadar Burs Verilsin Önerisi TBMM'de Oylandı

CHP yurt çıkmayan öğrencilere devletten asgari ücretin yarısı tutarında burs verilmesi için bir düzenleme önerdi. Söz konusu düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylama ile reddedildi.

Emlak Magazin 07.10.2021 - 16:04 07.10.2021 - 16:04 Mustafa KARAGÖZ

Ev kiralarının artması nedeniyle 2021 yılı yükseköğretim döneminde yurt başvurularına talep patlaması yaşandı. Yurtlarda kalmak isteyen yüz binlerce öğrenci başvuru yaparken bu öğrencilerin önemli bir bölümü yurtlara yerleşti. Ancak bu süreçte özellikle kalabalık olan illerde yurt çıkmayan öğrenciler de oldu. 

YURT ÇIKMAYAN ÖĞRENCİLERE BURS ÖNERİSİ

Yurt çıkmayan öğrenciler için barınma önemli bir sorun haline alırken belediyeler, farklı kurumlar bu alanda elini taşın altına koydular. Bu süreçte öğrenciler için bir öneri de Cumhuriyet Halk Partisi'nden geldi. 

CHP'li bazı milletvekileri TBMM'ye sundukları kanun teklifi ile öğrencilere burs verilmesini istediler. Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde değişiklik öngören düzenleme kapsamında, yurt başvurusunda bulunan ancak yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesi öngörüldü. 

Düzenleme talebinin TBMM Genel Kurulu'na gelmesinin ardından yasalaşması için oylama gerçekleştirildi. Ancak düzenlemenin kanun olarak kabul edilmesi için yeterli oy sağlanmadı. Bu kapsamda söz konuzu yasa önerisi, kanunlaşmadan rafa kaldırılmış oldu. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Antalya Milletvekili Cavit Arı, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın imzası bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@