Yurt Dışında Yaşamak İsteyenler Dikkat! Bu Ülkelerden Ev Satın Alarak Anında Oturma İzni Alabilirsiniz!

Yurt dışında yaşamak isteyenler ev satın almaları durumunda kendilerine oturma izni verecek ülkeleri merak ediyorlar. Hangi ülkeler ev satın alanlara oturma izni veriyor?

Emlak Haberleri 19.12.2021 - 20:34 19.12.2021 - 20:35 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı vatandaşlar yurt dışında yaşamak için imkanlarını zorlarlarken en büyük sorun bu ülkelerde oturma izni alamamaları oluyor. Türkiye'de olduğu gibi bazı ülkelerde de gayrimenkul yatırımı yapılarak vatandaşlık veya oturma izni alınabiliyor. Türkiye'de şu anda 250 Bin TL'lik gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaşlık imkanı veriliyor. Peki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi ülkelerden ev alırlarsa oturma izni elde edebiliyoırlar. İşte o liste ve oturma izni ayrıntıları...

YUNANİSTAN OTURMA İZNİ İMKANLARI

Yunanistan'da uygulanan kural gereği yabancılar 250 Bin Euro ve üzerinde değerde bir ev satın almaları durumunda 5 yıl oturma izni elde edebiliyorlar. Türkiye'den de oldukça yoğun talep gören bu uygulamaya Altın Vize adı veriliyor. Yunanistan'da oturma izni alanlar annelerini ve babalarını da buna dahil edebiliyorlar. Çocuklar ise bu izinlerden 21 yaşına kadar yararlanabiliyorlar. Ayrıca Yunanistan'da oturma izni alanlar Avrupa Birliği ülkelerinde de vizesiz dolaşım hakkı elde ediyorlar. 

MALTA OTURMA İZNİ İMKANLARI

Malta, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olarak Türkiye'den yoğun talep alan ülkelerden birisi oluyor. Bu ülkede oturma izni alınarak Avrupa Birliği üye ülkelerde ve İsviçre'de çalışma, yaşama, eğitim gibi imkanlar elde edilebiliyor. Malta'dan dünyanın 167 ülkesine de vizesiz seyahat imkanı bulunuyoır. Malta'dan oturma izni almanın en cazip yolu ise ev satın almak oluyor. Bunun için en az 350 BiN Euro değerinde ev satın alınması gerekiyor.

PORTEKİZ OTURMNA İZNİ İMKANLARI

Portekiz'den ev satın alan Türkiye Cumhuriyeti vatanbdaşları oturma izni elde edebiliyorlar. Bunun için en az 500 Bin Euro değerinde ev satın alınması gerekiyor. AYrıca bu oturma izni alanlara Schengen sahasında vizesiz dolaşım hakkı da veriliyor. 

İSPANYA OTURMA İZNİ İMKANLARI

Ev satın alarak İspanya'dan da oturma izni alınabiliyor. Buna göre en az 160 Bin Euro değerinde ev satın alanlar oturma izni ve vizesiz seyahat hakkı elde ediyorlar. Bu oturma izni ile İspanya'da 10 yıl ikamet edenlerin vatandaşlık başvuruları da alınıyor. Schengen bölgesine İspanya'da oturma izni olanlar vizesiz bir şekilde gidip gelebiliyorlar.

MACARİSTAN OTURMA İZNİ İMKANLARI

Ev satın alarak oturma izni imkanı veren ülkelerden birisi de Macaristan oldu. Macaristan'da 40 Bin Euro değerinde ev satın alanlar 1 yıl oturma izni alabiliyorlar. Macaristan bu oturma izinlerini 1 yıllık olarak veriyor. 

LETONYA OTURMA İZNİ İMKANLARI 

Letonya'da da ev satın alarak oturma izni elde edilebiliyor. Ancak bu ülkede büyükşehir ve kırsal ayrımı yapılıyor. Oturma izni alabilmek için büyükşehirlerde en az 143 Bin Euro değerinde, kırsalda ise en az 71 Bin Euro değerinde ev satın alınması gerekiyor. Letonya'da oturma izni alanlar Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz olarak dolaşabiliyorlar. 

İRLANDA OTURMA İZNİ İMKANLARI

İrlanda'da 400 Bin Euro değerinde bir ev satın alanlara oturma izni veriliyor. İrlanda hükümeti yaşanan ekonomik sıkıntıları bertaraf etmek için bu uygulamaya başlamış ve büyük ilgi görmesinin ardından uygulamaya devam ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@