Yüzde 14.00 faiz kararına ilk reaksiyon! Dolar ve Altın fiyatlarında anlık değişim grafiği

Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. Karar öncesinde yükselişte olan dolar ve altın fiyatları, TCMB'nin kararının hemen ardından ilk reaksiyonu verdi. İşte PPK Mayıs 2022 kararıyla altın ve dolar..

Yüzde 14.00 faiz kararına ilk reaksiyon! Dolar ve Altın fiyatlarında anlık değişim grafiği

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı belli oldu. Dolar kurunun TL karşısında yaşadığı son yükselme ile birlikte Merkez Bankası'nın bir sürprize imza atıp atmayacağı merak ediliyordu ancak bu beklenti gerçekleşmedi. Merkez Bankası'nın resmi sitesi ve sosyal medya hesabından yapılan duyuru ile Mayıs 2022 dönemi PPK toplantısında faiz oranlarının sabit tutulduğu bildirildi.

TCMB'nin ilan ettiği faiz kararı ile birlikte politika faiz oranları yüzde 14.00 seviyesinde sabit tutuldu. Peki TCMB'nin faiz kararı sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında neler yaşandı? İşte ilk değişim grafiği.

YÜZDE 14.00 SABİT FAİZ KARARI SONRASI DOLAR VE ALTIN FİYATLARI

Merkez Bankası'nın almış olduğu karar piyasalar tarafından öngörülen bir karar olarak gösteriliyordu. PPK toplantısı öncesinde ekonomistlerin değerlendirmelerinin tamamında yüzde 14.00'lük faiz oranlarının korunacağı tahmin edilmişti. Kararın da bu şekilde gelmesiyle birlikte piyasalarda çok sert bir dalgalanma oluşmadı.

PPK Faiz Kararı Sonrası Dolar TL

Dolar kuru gece saatlerinde 14.35 TL bandında kadar gerilemişti. Ancak sabah saatlerinden itibaren piyasalarda Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararının tedirginliği hissedilmeye başlandı. PPK toplantısı başlayana kadar olan süreçte dolar kuru TL karşısında sert bir yükselme yakaladı. 16.35 TL bandından işlemlerin açılmasıyla birlikte 16.45 TL'ye çıkan dolar kuru daha sonra ise geriledi. 16.40 TL bandında sabitlenen dolar kuru PPK faiz kararı sonrası ise 16.38 TL ile 16.39 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

mayıs 2022 faiz sonrası dolar

PPK Faiz Kararı Sonrası Altın

Gram altın gün içerisinde en yüksek 976 TL seviyesini test etti. Daha sonra değer kaybı yaşayıp yeniden yükselme gösteren altın fiyatlarında dalgalı bir seyir oluştu. Güne 971 TL'den başlayan gram altın Merkez Bankası'nın faiz kararının hemen ardından 972 TL bandından işlem görüyor. Gram altın fiyatlarının yanında çeyrek altın ve diğer altın fiyatlarında oluşan tablo şu şekilde;

mayıs ppk sonrası gram altın

DOLAR VE ALTINDA NE OLACAK?

Para piyasalarında merakla beklenen en önemli gelişme Merkez Bankası'nın PPK faiz kararıydı. PPK faiz kararının ardından Haziran ayında TÜİK enflasyon verileri, FED Haziran 2022 faiz kararı ve TCMB Haziran 2022 PPK faiz kararı takip edilecek.