Yüzde 14.00'lük Politika Sonrası Faizi 0.99 Konut Kredisi Fırsatı Mı Gelecek?

Politika faiz oranlarının yüzde 14.00 bandına indirilmesinin ardından gözler bankaların konut kredisi olanaklarına çevrildi. Merak edilen soru ise 0.99 konut kredisi müjdesi gelecek mi?

Emlak Haberleri 16.12.2021 - 14:43 16.12.2021 - 14:43 Mustafa Karagöz

Merkez Bankası'nın uzun süredir beklenen Aralık 2021 PPK faiz toplantısı kararı belli oldu. Merkez Bankası resmi sitesinden yayımladığı duyurusunda aralık ayında 100 baz puanlık indirime gidildiğini ilan etti. 

Kurumun resmi sitesinden yapılan basın açıklamasında "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 14’e indirilmesine karar vermiştir." ifadesine yer verdi. 

POLİTİKA FAİZ KARARINDAN SONRA GÖZLER KONUT KREDİSİNDE

Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarında yapılan indirimlerin kredi faiz oranlarına nasıl yansıyacağı merak konusu. 

Bir önceki PPK kurulundan çıkan 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından kamu bankalarında sadece konut kredisinde sıfır konut alımlarında uygulanan faiz oranlarına ilişkin güncelleme gelmişti. Sıfır konutlar için uygulanan yüzde 1.29 faiz oranı, yüzde 1.20'ye indirilmişti.

Özel bankaların tüm kredi faiz oranları ise bu dönemde yükselmişti. 

Birçok banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.50 bandına taşıdı. İş Bankası, Akbank gibi bankalar yüzde 1.37 faiz oranıyla kredi sağlarken bu oranları yüzde 1.50 ile yüzde 1.55'e taşıdılar. 

İhtiyaç kredisi faizlerinde durum daha sert gözlemlendi. İhtiyaç kredisi için bankaların sağladığı yüzde 1.35'lik yüzde 1.39'luk oranlar yüzde 1.60 bandının üzerinde çıktı. Bu dönemde çok sayıda bankanın kredi iştahı kapanırken en düşük faiz oranları özel bankalarda yüzde 1.69'a kadar yükseldi. Kamu bankaları ise yüzde 1.55, yüzde 1.63 ile ihtiyaç kredisi verdiler. Birçok bankada ise oranlar yüzde 2.00'nin üzerinde.

0.99'LUK FAİZ KARARI SONRASI KONUT KREDİSİ 

Konut kredisi faiz oranlarına ilişkin ise çok önemli bir değerlendirme gelmişti. 

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu yapmış olduğu konuşmasında konut kredisinde hükümetin faiz oranlarını yüzde 0.99'a düşürmek isteyeceğini ifade etmişti. 

Babuşçu konuşmasında "Merkez Bankası 100 baz puan bir faiz indirimi yapacağı kesin. 200 ila 300 baz puan faiz indirimi de beklenen sürpriz. Bu da konut kredilerinde faizin yüzde 0,99lara düşmesine neden olacak. Başlangıçtan beri iktidar konut kredilerindeki faizin yüzde 0,99larda olmasını eşik olarak görüyor. Yıl sonundan önce o eşiğe ulaşmak isteyecektir." ifadelerini kullanmıştı. 

GÖZLER KAMU BANKALARINDA

Bundan sonraki dönemde ise gözler kamu bankalarında olacak. Önümüzdeki günlerde ise kredi faiz oranlarına ilişkin bankalardan açıklama bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@