Yüzde 150 Zam Geldi, 81 İlde Fiyat Listesi Değişti! Türkiye Geneli İl İl Kiralık Ev Fiyatları Kaç TL Oldu?

Kiralık ev fiyatlarında yükseliş devam ederken ev kiralarına rekor zam geldi. Türkiye geneli ortalama kiralık ev fiyatları, ev kiraları kaç TL oldu?

Emlak Haberleri 03.06.2022 - 18:45 03.06.2022 - 18:45 Gülcan Özer

Ev fiyatları ve konut kiraları rekor hızla yükselmeye devam ederken TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamları ile Haziran 2022 resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı belirlenmiş oldu. Söz konusu oran hali hazırda kiracı olarak oturan kiracılara ev sahipleri tarafından kira sözleşmesinin süresinin dolmasının ardından yapılacak olan zam oranı olarak kullanılacak. 

Bir diğer rakam ise boş olan kiralık evlerin fiyatları olarak öne çıkıyor. Ne yazık ki mevcut kiracılar yasal zam oranı sınırı nedeni ile koruma altına alınsa da yeni kiralık ev tutmak isteyen kiracılar için mevcut kanunlarda bir sınır uygulaması bulunmuyor. Ev sahipleri kirayı serbest piyasa koşulları altında kendisi belirliyor. Son dönemde yaşanan barınma krizi ile kiralık ev fiyatları adeta alev aldı. 

KİRALIK EV FİYATLARINA REKOR ZAM AÇIKLANDI: YÜZDE 150 ARTIŞ VAR! 

Açıklanan son resmi rakamlara göre ne yazık ki kiralık ev fiyatları bir önceki senenin Mayıs ayına oranla yüzde 150 oranında rekor artış yaşandığı görüldü. Yaşanan yüzde 150 yükselişin etkisi ile Türkiye geneli kiralık ev fiyatı 4 bin 825 liraya çıkarak asgari ücreti geride bıraktı. 

kiralık ev fiyatları listesi

TÜRKİYE GENELİ İLLERE GÖRE KİRALIK EV FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Yaşanan rekor yükseliş sonrasında İstanbul'da ortalama kiralık ev fiyatı 6 bin 900 lirayı aştı. Türkiye genelinde konut kiralarının en pahalı olduğu il aylık 9 bin TL seviyesi ile Muğla'da uygulanırken, Antalya'da kiralık ev fiyatı 8 bin 500 TL oldu. Ankara'da ev kiraları 4 bin TL olarak belirlenirken İzmir'de ortalama kiralık ev fiyatı ise 5 bin TL oldu. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@