Yüzde 20'ye Dayanmıştı! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Son Dakika Tek Haneli Enflasyon Açıklaması Geldi

Eylül ayı enflasyonu yüzde 20 sınırına dayanırken Ekim ayı enflasyon verisi öncesi Cumhurbaşkanlığından tek haneli enflasyon açıklaması geldi. Enflasyon ne zaman düşer, düşecek mi?

Gündem 20.10.2021 - 15:24 20.10.2021 - 15:44 Gülcan Özer

2020 senesinin Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi destek kampanyaları ile yükselişe geçen enflasyon parasal sıkılaşma adımlarına rağmen yükselişini sürdürüyor. Merkez Bankası tarafındnan alınan tüm önlemlere rağmen küresel gelişmeler, döviz kurlarındaki artışve zam yağmuru enflasyonun tansiyonunu yükseltmeye devam ediyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan TÜFE TEFE Eylül ayı enflasyon verisi ile yıllık TÜFE ortalaması yüzde 20 sınırına dayanarak alarm verirken enflasyon rakamları hakkında son dakika açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapıldı. 

ENFLASYON DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son dönemde yaşanan yükseliş nedeni ile vatandaşın ekonomik olarak zorlanmasına neden olan enflasyon rakamları hakkında yapmış olduğu son dakika açıklaması ile "Para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla, verimlilik artışıyla destekleyerek, enflasyonu tek haneye indirmeye kararlıyız" dedi. Enflasyon Eylül ayında yüzde 19.53 seviyesine ulaşarak rekor kırmış ve yüzde 20 bandını zorlamaya devam etmişti. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişi değerlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Küresel enerji piyasalarındaki anormal artışları göğüsleyerek vatandaşımıza yansıtmadık; bundan sonra da küresel eğilimlerin milletimize etkisini en asgari düzeyde tutmak için gayret göstermeye devam edeceğiz" diyerek küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların yeni zam dalgalarına dönüşmesini engelleyeceklerini dile getirdi. 

Yapılan açıklamaların ardında gözler Ekim ayı enflasyonu verilerine çevrildi. TÜİK TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyon raporu Ekim Kasım ayının ilk haftası içerisinde açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@