Yüzde 22.80'e Ulaştı! Asgari Ücrete Ara Zam için Olağanüstü Durum Oluşuyor Mu?

Hükümetten gelen açıklamalar da asgari ücrete ara zam için olağanüstü durumların takip edileceği ilan edilmişti. Peki 3 aylık enflasyonun yüzde 22.80'e ulaşması olağanüstü kabul edilecek mi?

Finans 04.04.2022 - 11:33 04.04.2022 - 11:33 Mustafa Karagöz

Asgari ücrete ara zam yapılmasına ilişkin son açıklamalar konuya dair en yetkili isimlerden gelmiş ve kapılar kapanmıştı. Yapılan iki ayrı açıklamada da ancak olağanüstü durum oluşması durumunda ara zam yapılacağı açıklandı. Peki son açıklanan veriler sonrasında ekonomide olağanüstü bir durum mu oluşuyor? sorusu yeniden gündeme geldi. 

EKONOMİDE OLAĞANÜSTÜ SORUN OLUŞUYOR MU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son enflasyon verilerini açıkladı. Kurum resmi web sayfasından bir basın bildirisi yayımlayarak enflasyon oranlarının aylık ve yıllık bazda ne kadar artış gösterdiğini duyurdu. TÜİK raporunda "TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %29,88 artış gerçekleşti." açıklaması yer aldı. 

Aylık ve 3 Aylık Enflasyon Verileri

İlan edilen rapora göre sadece mart ayı içerisinde enflasyon oranları bir önceki aya göre yüzde 5.46 oranında arttı. 

TÜİK tarafından açıklanan Ocak, Şubat, Mart raporlarına bakıldığında ise; enflasyon oranlarının Ocak ayında yüzde 11.10, Şubat ayında yüzde 4.81, Mart ayı ise Ocak ayında yüzde 11.10, Şubat ayında yüzde 4.81 yükseldiği görülüyor. 

Yılın ilk 3 ayında oluşan enflasyon oranı ise yüzde 22.80 olarak oluştu. 

Yüzde-22.80'-Ulaştı!-Asgari-Ücrete-Ara-Zam-için-Olağanüstü-Durum-Oluşuyor-Mu

ERDOĞAN VE ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN'DEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Asgari ücret konusunda son açıklamalar konunun en yetkin iki isminden gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücrete ara zam konusuna dair kapıları kapatmış, zam için Aralık ayını işaret etmişlerdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret konusunda "Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti Aralık'tır." demişti. Erdoğan konuşmasının devamında ayrıca yıl ortasında son duruma bakılabileceğini de işaret etmiş olağanüstü durumlarda gerekli düzenlemelerin sinyalini vermişti. 

çalışma bakanı asgari ücret nisan 2022 ara zam

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise konuşmasında; asgari ücrete yılbaşında net bir artış sağlandığını ve bu artıştan sonra 3 ayda olduğumuzu söyledi. Bu tartışmaları anlamsız bulduğunu ifade eden Bakan Bilgin, ekonomide enflasyonunun düşmesi için bir program uygulandığını da hatırlattı. Çalışma Bakanı sözlerini ise "Dolayısıyla enflasyon-ücret artışı sarmalına sebep olacak yaklaşımları yanlış buluyoruz. Olağanüstü şartlar ortaya çıkarsa o zaman düşünülebilir fakat bugün gündemimizde böyle bir şey yok." ifadeleri ile tamamladı. 

OLAĞANÜSTÜ DURUM OLUŞTU MU?

Asgari ücret için olağanüstü durumun oluşup oluşmadığına ise Temmuz ayında bakılacak. 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasının ardından oluşan rakamın boyutuna göre karar verilecek. 3 aylık enflasyon oranlarının 22.80 olması ise enflayson oranlarının dayanılmayacak seviyeye doğru gittiğine işaret ediyor. Durumun bu şekilde devam ediyor olması halinde ise maaşlarda ek bir düzenleme yapılması beklenir. 

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@