Yüzde 25 zam sınırı ile ev sahipleri mağdur edildi mi? Bakan yanıt verdi

Kira düzenlemesinde yüzde 25 sınırının uygulanmasına ilişkin kararın ardından ev sahiplerinin mağdur olacağı iddia edilmişti. Adalet Bakanı Bozdağ bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 10.06.2022 - 15:47 10.06.2022 - 15:48 Mustafa Karagöz

Kira zam oranlarına ilişkin düzenlemenin detayları tümüyle belli oldu. Buna göre 1 Temmuz 2022'den sonraki bir yıl için geçerli olacak süre içinde kira fiyatlarına en fazla yüzde 25 oranında zam yapılabilecek. Zam tutarı hem konutlarda hem dükkan, işyeri ve ofis kiralarında geçerli olacak. Yasal sınır olan bu zam oranının üzerinde zam yapılamayacak. Fazla zam isteyen ev sahipleri ile zammı kabul eden kiracılara ağır yaptırımlar uygulanacak. Ayrıca söz konusu kira düzenlemesi geriye dönük uygulanmayacak. Yani haziran ayında yapılan sözleşmeler TÜFE oranları ile olacak. Temmuz ayından sonra ise yüzde 25'lik sınır korunacak. 

KİRADA TAVAN ZAM ORANI EV SAHİPLERİNİ MAĞDUR EDECEK Mİ?

Kira fiyatlarına ilişkin düzenlemenin detaylarının belli olmasının ardından muhalefet kanadından bazı eleştiriler gelmişti. CHP'den yapılan açıklamada söz konusu düzenlemede ev sahiplerinin mağdur edildiği öne sürülmüştü. CHP Milletvekili Engin Altay tarafından dile getirilen açıklamada, Çevre Bakanlığı'nın uygulamaya koymaya hazırlandığı uygulama eleştirilmişti. 

Bu eleştirilere ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yanıt verdi. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TGRT Haber canlı yayınına katıldı. Canlı yayında kira düzenlemesinde merak edilen sorulara yanıt veren Bozdağ daha sonra gündeme taşınan eleştiriler hakkında konuştu. CHP'li Vekilden gelen ev sahipleri mağdur olacak açıklamasına değinen Bozdağ bu ifadelerin siyasi bir değerlendirme olduğunu söyledi.

Eğer bu düzenleme olmasaydı muhalefetten niye düzenleme yapmadınız eleştirisi gelecekti diyen Bakan Bozdağ "Yasa çıktı, Anayasa Mahkemesine bunu taşıma imkanı var. Eğer CHP ve Sayın Altay bu konuda iddia ettikleri gibi samimiyse Anayasa Mahkemesinin yolu açık. Oraya müracaat edebilirler. Anayasa Mahkemesi bunu değerlendirebilir. Yani o yol da açık." ifadelerini kullandı. Eleştirilere dair ise Bozdağ, CHP'nin bu konuyu anayasa mahkemesine taşımayacağını düşündüğünü söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@