Yüzde 47 Zamlandı, Poşetini Kapan Marketlere Koştu, Raflar Boşaldı! Süt, Peynir Ve Tereyağı Fiyatlarına Dev Zam Geliyor

Çiğ süt fiyatına gelen yüzde 47'lik zammın ardından süt ve süt ürünlerinde fahiş fiyatlamalar market raflarına yansımaya başladı. Süt, peynir, tereyağı fiyatlarına fahiş zamlar mı geliyor?

Finans 11.12.2021 - 20:09 11.12.2021 - 20:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gıda ürünlerine fahiş zamlar yapılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatlarına zam yapıldığı açıklanmıştı. Yapılan yeni fiyatlamaya göre çiğ sütün fiyatı 3,20 TL'den 4,70 TL'ye yükselmişti. Ayrıca ilerleyen süreçte kur farkından dolayı da yeni bir fiyat değerlendirmesi yapılabileceği ilan edilmişti. Yapılan süt zammının etkisi ise birkaç gün içerisinde market raflarına yansımaya başladı. 

MARKETLERDE SÜT FİYATLARINA FAHİŞ ZAMLAR!

Çiğ süt fiyatına yapılan zammın market raflarına yansıması çok trajik oldu. Bazı marketlerde bilinir markalara ait 1 litre süt fiyatı 16 TL'ye kadar yükseldi. Meydana gelen bu fahiş fiyatlama neticesinde vatandaşlar büyük bir endişe yaşamaya başladılar. Süt fiyatlarına tüm marketlerde zammın yansımasından endişe eden vatandaşlar zamsız fiyatla satış yapan marketlerde rafları adeta boşalttılar. 

Alınan son bilgilere göre bazı yaygın market zincirleri süte gelen son zammı fiyatlarına henüz yansıtmadılar. Ancak bu marketlerin önemli bir kısmında da raflarda süt bulunmaz hale geldi. Zamdan etkilenmemek için çoklu miktarda alım yapan vatandaşlara marketler süt yetiştiremiyorlar. Stokların da tükenmiş olmasından dolayı bu marketlerde süt zammının eli kulağında olduğu bildirildi.

PEYNİR VE TEREYAĞI FİYATLARI FÜZE GİBİ FIRLADI 

Türkiye'de süt ürünleri üreten tanınır markaların peynir ve tereyağı ürünlerine de zam yapıldığı bildirildi. Süte gelen zamlarla beraber bu ürünlere de büyük oranda zam bekleniyordu. Önemli markalar peynir ve tereyağı fiyatlarına yaklaşık yüzde 30 oranında zam yaptılar. Az sayıda markette sınırlı markaların peynir ve tereyağı ürünleri ise zam uygulanmadan satışa devam ediliyor. Bu ürünler için de vatandaşların yoğun talebi olurken kısa bir süre içerisinde tüm peynir ve terayağı ürünlerine de ortalama yüzde 30 zam gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

MARKET RAFLARINDA FİYAT ETİKETLERİ SÖKÜLMEYE BAŞLANDI

Süt ve süt ürünü reyonlarında market raflarında fiyat etiketlerinin sökülmeye başlandığı bildirildi. Zam gelmeyen ürünlere de zam geleceği beklentisi ile fiyat yazılmadığı görüldü. Bu konuda marketleri Ticaret Bakanlığı'na şikayet eden vatandaşlar zam yansımadan bir kaç aylık alışverişlerini kredi kartlarını kullanarak gerçekleştiriyorlar. Süt, peynir ve tereyağı fiyatlarına gelecek zamlar karşısında vatandaşlar bu şekilde kendilerini korumaya alıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@