Yüzde 50’ye Varan Oranla Manda Hibe Desteği Başladı! 2022 Hibe Desteklerinden Nasıl Yararlanılır?

2022 Manda Hibe Desteği için gerekli şartlar ve başvuru yöntemlerini yazımızda derledik. Sizler de belirtilen adımları takip ederek kolaylık ile destek başvurusunda bulunabilirsiniz...

Finans 23.05.2022 - 00:11 23.05.2022 - 00:14

2022 Manda Hibe Desteği başvurusu hayvancılık sektöründe mandalar ile uğraşan kişiler tarafından oldukça sık yapılan bir destek başvurusu türüdür. Manda hibe desteği ile birlikte kişiler geri ödemesiz alacakları parayı mandaları için ya da yeni manda satın almak için kullanabilirler. Ardından da işleri büyüterek daha fazla para kazanabilirler.

Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ile birlikte yürürlüğe giren bu destek türü sayesinde çiftçiler manda alıp satabilirler ya da manda besleyerek kolaylık ile para kazanabilirler. Kişilere kapasite artırımı ya da rehabilitasyon çalışmaları için gerekli olan maddi destek bu hibe programı ile karşılanabilir.

Manda Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manda hibe desteği başvurusu yapmak için kişilerin yapması gerekenler ilden ile göre değişiklik gösterir. Her ilin kendi müdürlükleri vardır. Öncelikle bakanlık tarafından duyurulan süreler içerisinde manda hibe desteği başvurusu yapılmalıdır. Sürelerin sıkı takip edilmesi ve aşılmaması gerekir. Kişiler yatırım yapacakları ilde bulunan İl Tarım Müdürlükleri’ne giderek gerekli belgeleri götürmelidirler. Yapılan başvurular kısa bir inceleme sürecinin ardından sonuçlanır. Başvurusu onaylanan kişilerin paraları anında hesaplarına yatarken başvurusu ret yanıtı alan kişiler bir sonraki dönemde tekrar başvuru yapabilirler.

Kimler Manda Hibe Desteğinden Yararlanabilir?

manda-hibe

Manda hibe desteğinden yararlanabilen kişiler genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Yeni yatırım projelerinde yer alan inşaat yapımı
  • Hayvan alımı
  • Makine, alet ve ekipman alımı
  • Rehabilitasyon
  • Kapasite artırımı

Belirtilen işler için başvuru yapacak kimseler kolaylık ile hibe desteğinden faydalanabilirler. Bu destek türü ile birlikte kişiler işlerini büyüterek daha fazla para kazanabilir.

Manda Hibe Destek Oranları Ne Kadar?

Manda Hibe Destek oranları her sene değişiklik göstermek ile birlikte güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • İnşaat sektörü - %50
  • Hayvan Alımı - %50
  • Makine Alet – Ekipman Alımı için %50

Belirtilen oranlar ile birlikte manda hibe desteği imkanlarından faydalanmak mümkündür

Gelişmelerden Haberdar Olun

@