Yüzerken Vücudu Şişti! Tıp Dünyası Şaşkın...

Tıp dünyası'da tıpkı Ramos gibi bu olayın nedenini henüz çözemedi. Dalışçılığın kurallarından olan su yüzüne yavaş çıkmak kuralını gözardı eden Ramos, geri dönüşü olmayan bir hataya yol açtı. Kandaki azot vücudun ani değişime uyum sağlayamamasından dolayı çok büyüyerek dev kabarcıklar oluşturdu.

SAĞLIK 06.03.2018 - 12:41 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

Tıp dünyası'da tıpkı Ramos gibi bu olayın nedenini henüz çözemedi. Dalışçılığın kurallarından olan su yüzüne yavaş çıkmak kuralını gözardı eden Ramos, geri dönüşü olmayan bir hataya yol açtı. Kandaki azot vücudun ani değişime uyum sağlayamamasından dolayı çok büyüyerek dev kabarcıklar oluşturdu.

Peru'da geçim kaynakları oldukça kısıtlıdır.Fakat balıkçılık oldukça gelişmiştir ve dünya balıkçılığı üzerinde çok önemli bir yere sahiptir.Geçimini balıkçılıkla sağlayan birçok Perulu'dan birisi olan Alejandro Ramos'un, mesleğini idame ettirirken başına çok ilginç bir olay geldi.Vücudu kendisini en mutlu hissettiği yerde,dalış yaptıktan sonra ilginç bir şekilde şişti. Bu şişliğin önündeki yıllarda kendisini bu denli etkileyeceğini,bir çok eylemi yapmasını engelleyeceğini bilemezdi. Doktorlarda ilk görüşte şok oldular ve 4 yıldır gizemini çözmeye çalışıyorlar.Denizin dibine inerken 31.7 kg fazlayla çıkacağı aklının ucundan bile geçmeyen Ramos, deniz canlısı toplamak için denize daldığını ancak yukarı çıkarken vücudunda anlam veremediği bir şişkinlikle çıktığını söyledi. İlk olarak şişkinliğe anlam veremeyen Ramos, doktorluk bir durum olmadığını geçici bir şey olduğunu düşündü ancak durum beklediğinden çok farklı ve gizemliydi.


Nedeni Belirlenemedi


Tıp dünyası'da tıpkı Ramos gibi bu olayın nedenini henüz çözemedi. Dalışçılığın kurallarından olan su yüzüne yavaş çıkmak kuralını gözardı eden Ramos, geri dönüşü olmayan bir hataya yol açtı. Kandaki azot vücudun ani değişime uyum sağlayamamasından dolayı çok büyüyerek dev kabarcıklar oluşturdu. Kanda azot düzeyinin yükselmesi genellikle akut ya da kronik böbrek hastalıklarında, böbreğin işlevsel birim­leri olan nefronlarda hasara yol açan başka hastalıklarda ortaya çıkar.Bu durum Ramos'un neredeyse artı bir insanla denizden çıkmasına sebep oldu. İngiliz gazete Daily Mail'de yer alan habere göre 1 yıl önce kanda büyüyen azotu azaltmak amacıyla oksijen tedavisi gördüğü ve bu tedaviyle %30 oranında azotun azaltıldığı açıklandı. Fakat buna rağmen Ramos hala eski vücut formuna ulaşamadı. Alejandro Ramos'un karın ve göğüs bölgesi ile omuzlarındaki şişkinlik çok acı çekmesi ve oluşan şişkinliğin etkisiyle zorla yürümesi de kazanın bıraktığı etkilerin başında geldi..

Oksijen tedavisi dışında kalıcı ve hızlı çözüm bulmak isteyen doktorlar ameliyat etmek istediler ancak çok zorlu bir ameliyat olacağından dolayı korktular ve ameliyat etmekten vazgeçtiler. Ameliyat olamayan Ramos, oksijen tedavisinden umudunu kırmayarak bekliyor ancak yaşadığı acı ve çözümsüz süreç artık kendisini psikolojik olarak da yordu. Artık Ramos en sevdiği yere sadece arkadaşlarının balıkçılık yapmasını izlemek için gitmekte ve tedavisi süresince geçim sıkıntısı da yaşamaktadır.Tıp dünyasından gelecek daha faydalı çözümler için haber bekliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@