Zafer Partisi 2023 seçimlerine girecek mi? YSK listeyi yayımladı

YSK tarafından seçime girme yeterliliği olan siyasi partiler açıklandı. Listede 27 parti yer alırken Zafer Partisi seçimlere girecek mi merak konusu oldu. İşte yanıtı.

Gündem 11.05.2022 - 12:32 11.05.2022 - 12:32 Büşra Uluşen

Son dönemde Cumhurbaşkanı adayı açıklaması ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile girdiği münakaşa ile gündeme gelen Ümit Özdağ, seçim ile ilgili açıklamalarıyla dikkat çekiyordu. 2023 yılı Haziran ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri için heyecanlı bekleyiş sürerken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 10 mayıs tarihli kararı ile seçime girme yeterliliği bulunan siyasi partileri açıkladı. 

Zafer Partisi 2023 seçimlerine girebilecek mi?

YSK tarafından 10 Mayıs 2022 tarihinde seçime girme yeterliliği bulunan siyasi partilerin listesi açıklandı. Liste, YSK'nın oy birliği ile aldığı kararlar doğrultusunda oluşturuluyor. Siyasi partiler arasından örgütlü il sayısı ve büyük kongre yapılması gibi şartları karşılayan partiler, seçime girmeye hak kazanıyorlar. 

Önce MHP'den daha sonra İYİ Parti'den ayrılarak kendi partisini kuran Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ın, iddialı söylemleri sonrasında 2023 seçimlerine damga vurması bekleniyordu. Ancak YSK tarafından açıklanan 'seçime girebilecek siyasi partiler ' listesinde Zafer Partisi yer almadı. Listede toplam 27 siyasi parti bulunurken Zafer Partisi'nin yer almaması dikkatleri çekti. Buna göre Zafer Partisi 2023 Haziran ayı seçimlerine katılamayacak. 

ysk seçim

Öte yandan YSK'nın yayımladığı 03/07/2022 Tarihi İtibariyle Seçime Katılabilecek Siyasi Partiler ' listesinde Muharrem İnce'nin Memleket Partisi, Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Partisi, Fatih Erbakan'ın Yeniden Refah Partisi, Ali Babacan'ın DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkan olduğu Gelecek Partisi de yer alıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@