Zam Fırtınası Diniyor! Motorinin Ardından Benzin ve LPG'ye Büyük İndirim Geliyor

Akaryakıtta zam fırtınası dinmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde motorine yapılan indirimin ardından şimdi de benzin ve LPG'ye indirim geliyor. Benzin ve LPG'nin litresi kaç TL olacak?

Zam Fırtınası Diniyor! Motorinin Ardından Benzin ve LPG'ye Büyük İndirim Geliyor

Döviz kurları ve uluslararası ürün fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam geldi. Zam yağmuru biraz da olsa dinmeye başladı. Üst üste zam gelen akaryakıtta durulma geçtiğimiz günlerde motorine peş peşe yapılan indirimlerle başladı. Motorinin ardından şimdi de benzin ve LPG fiyatlarına indirim geliyor. Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre benzini litre fiyatına 2 lira 13 kuruş, otogazın litre fiyatına da 1 lira 71 kuruş indirim geliyor.

Son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan ve uluslararası ürünlerde de meydana gelen düşüş nedeniyle akaryakıta indirim haberleri peş peşe gelmeye başladı. Özellikle brent petroldeki yükseliş akaryakıta peş peşe zam yapılmasına neden olmuştu. Bunu tetikleyen de Rusya Ukrayna savaşı olmuştu.

BENZİN VE LPG LİTRE FİYATI KAÇ TL OLACAK?

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere yapılacak indirimin ardından benzin ve LPG'nin litre fiyatları değişecek. İndirimin ardından benzin litre fiyatı İstanbul'da ortalama 25.17 TL, Ankara ve İzmir'de de 25,29 TL'ye düşecek. Otogaz ise İstanbul'da ortalama 10,69 TL, Ankara'da 10,66 TL, İzmir'de de 10,56 TL olacak. Otogaz fiyatları bayiler arasında ciddi farklar gösterebiliyor.

SON OLARAK MOTORİNE PEŞ PEŞE İNDİRİM YAPILMIŞTI

29 Haziran-30 Haziran 2022 tarihlerinde motorine toplam 3 lira 34 kuruş indirim yapılmıştı. Bu gece motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Sadece benzin ve LPG'de indirim uygulanacak. Son indirimlerin ardından motorinin litresi İstanbul'da ortalama 26,64 TL, Ankara'da 26,75 TL, İzmir'de de 26,77 TL'ye düştü. Belirlenen fiyatlar ilçelere göre ve bayilere göre farklılık gösterebiliyor.

BENZİNE 1 YILDA REKOR ZAM

Bir sene önce İstanbul'da benzinin litre fiyatı ortalama 7,74 TL, yılbaşında ise 12,29 TL idi. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere yapılacak indirimin ardından benzine yapılan zammın oranı yıllık %225, yılbaşından bu zamana kadar da 5 olacak.

Bir sene önce motorinin fiyatı İstanbul'da ortalama 7,22 TL, yılbaşında da 11,43 TL idi. Motorine yapılan yıllık zam oranı %269, yılbaşından bu zamana kadar 6 ay içinde yapılan zam oranı da 3 oldu.