Zam Furyasında Devletten Elektrik ve Doğalgaz Desteği! 400 Liralık Faturanın 300 Lirası Devletten!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşların elektrik faturasının yarısının ve doğal gaz faturasının yüzde 80'inin devlet tarafından ödendiğini açıkladı.

Gündem 27.12.2021 - 11:18 27.12.2021 - 11:18 Büşra Uluşen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dönmez, vatandaşların doğalgaz ve elektrik faturalarında devlet desteğinin artacağının müjdesini verdi. 

400 Liralık Faturanın 300 Lirası Devletten!

Uluslararası alanda enerji fiyatları yükselse de devlet tarafından konutlarda kullanılan doğal gaza zam yapılmadı. Dönmez, faturaların yüzde 80'inin devlet tarafından karşılandığını ve kullanılan gazın 4'te 3'ünü devletin ödediğini aktaranb Dönmez, ''Vatandaş 400 liralık gaz kullandıysa, bunun 100 lirasını ödüyor. Geri kalan 300 lirayı devlet karşılıyor'' dedi.

Vatandaşın Yerine 100 Milyar Lira Ödendi

Kaynaklarda yer alan haberlere göre elektrik faturasının yarısının devlet tarafından ödendiğini vurgulayan Dönmez, devlet desteğinin elektrikte yüzde 50 seviyesinde olduğunu ve yalnız doğal gaz ile elektrikte 100 milyar liranın vatandaş yerine devlet tarafından ödendiğini kaydetti. 

2 Milyon 400 Bin Hane Yardımdan Yararlanıyor

Bakan Dönmez, doğal gazda metreküp fiyatının 10 kat arttığını, buna rağmen bu maliyetin vatandaşın faturasına yansıtılmadığını söyledi. Elektrikte dar elirli vatandaşın tüketim bedelinin de ödendiğini aktaran Dönmez, sosyal yardım anlamında 150 kilovatsaate kadar destek verildiğini, destekten 2 milyon 400 bin hanenin yararlandığını belirtti. Bu destek, hane başı 68 lira ile 137 liraya tekabül edilyor. 

TRT Payının Kaldırılmasının Kazancı 3 Milyar Lira!

Bakan Dönmez, yeni yıldan itibaren faturalardan TRT Payı ve Enerji Fonu'nun kaldırılacağını, bunun toplam kazancının 3 milyar lira olacağını söyledi. Dönmez sözlerine Avrupa ülkelerindeki doğal gaz ve elektrik ücretlerini karşılaştırarak devam etti.

Türkiye'nin Avrupa'da elektriği en ucuz kullanan ikinci ülke konumunda olduğunun altını çizen Dönmez, doğal gazı da en ucuza kullanan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Bakan Dönmez, doğal gaz faturasının yüzde 80'inin, elektrik faturasının ise yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını ifade ederken, yeni yıl ile birlikte devlet desteğinin artacağını ve faturalarda iyileştirme olacağı bilgisini paylaştı. Faturalardaki düşüş, TRT Payı ve Enerji Fonu'nun kaldırılması ile mümkün olacak. 

Kış mevsiminde vatandaşların en çok para harcadığı şey olan elektrik ve doğal gaz faturası için yapılacak düzenlemeler, vatandaşın yüzünü güldürecek gibi görünüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@