Zam Hesabı Tamam Emeklilere 1000 TL Net Zam! 2022 Ocak Maaşlarına Erdoğan Jesti Enflasyon Ayarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli ve memur maaşları için açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların yanında AK Parti'den yeni dönem zamları için bir değerlendirme geldi. Rakamlar ise oluşmaya başladı.

Zam Hesabı Tamam Emeklilere 1000 TL Net Zam! 2022 Ocak Maaşlarına Erdoğan Jesti Enflasyon Ayarı

2022 yılında ne kadar maaş alacağını merak eden emekliler için en önemli açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Milyonların beklediği kabine toplantısı sonrası maaş zam oranlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların ezilmeyeceği mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından kısa bir önce de AK Parti'den bir başka açıklama geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EMEKLİ MAAŞI MESAJI

Kabine Toplantısı sonrası ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilerin ne kadar maaş alacağı hakkında önemli ifadeler kullandı. Milyonlarca emekli ile hak sahibini yakından ilgilendiren açıklamalarında Erdoğan asgari ücretten örnek verdi. Asgari ücretten vergi kesintisi yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan benzer bir düzenlemenin ise memur maaşlarına olacağına söyledi.

Erdoğan maaşlar hakkında ise "Bilindiği gibi asgari ücretin gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olması uygulamasını tüm çalışanlarımızı da kapsayacak şekilde genişletmiştik. Böylece aldığı ücret ne olursa olsun tüm çalışanların asgari ücret miktarı kadarki kazancının gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olmasını temin etmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretlerin artmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı. Memur maaşlarının yanında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceği vurgusunda bulundu.

AK PARTİ'DEN DOĞRUDAN EMEKLİ AÇIKLAMASI

AK Parti Milletvekili Bülent Turan ise TBMM Plan Bütçe Komisyonunda maaş zam oranlarını ele aldı. Emekli vatandaşların maaşlarının enflasyon karşısında erimeyeceğini ifade eden Turan konuşmasında şu ifadeleri kullandı. "Asgari ücretlimizi de memurumuzu da işçimizi de emeklimizi de enflasyona karşı ezdirmemek için gereken adımları atmaya devam ediyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz ancak bu süreci hep birlikte atlatacağız."

YÜZDE 25 ERDOĞAN YÜZDE 15 ENFLASYON ZAMMI İLE YÜZDE 40 ZAM FORMÜLÜ

Emekli maaşlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüzde 25 oranında zam geleceği iddia edildi. Hükümete yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Sabah Gazetesi'nde yer alan haberde; emekliler için yüzde 25 net Cumhurbaşkanı Erdoğan zammı gündemde. Enflasyon oranlarına bağlı zamlarda yine maaşlara yansıyacak. Beklentiler ile enflasyon kapsamında yüzde 13 ile yüzde 15 arası bir zam oluşması.

1000 TL ZAM HESABI

Yüzde 40 zam gelmesi durumunda maaşı Aralık 2021'de 2.500 TL olan bir emekli 1.000 TL ne zam alacak. Maaşı 2.000 TL olan bir emekli ise yüzde 40 zam ile 800 TL, maaşı en alt sınır olan 1.500 TL olan bir emekli ise 600 TL maaş zammı alacak.

SONRAKİ HABER