Zam Yağmuru Sofralara İniyor! Döviz Kurlarındaki Artış İle Makarna, Un ve Ekmek Fiyatlarına Zam Geliyor

Dolar ve Euro başta olmak üzere döviz kurlarında yaşanan yükseliş pek çok ürünün fiyatına zam gelmesine neden oldu. Makarna sanayicileri, ekmek fırınları ve un sanayicileri peş peşe zam haberi verdi!

Finans 25.11.2021 - 15:24 25.11.2021 - 15:24 Gülcan Özer

Son dakika yeni zam haberleri peş peşe geldi. Türk Lirası dolar ve Euro karşısında büyük bir hızla değer kaybederken, döviz kurlarındaki dalgalanma nedeni ile pek çok ürüne de zam yapılması gündeme gelmişti. Akaryakıt fiyatları, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zamlarla birleşen döviz kurlarında hareketlilik sonrasında makarna, un ve ekmek fiyatlarına yeni zam açıklamaları geldi. 

Döviz kurunda yaşanan yükselişin ardından toptan un fiyatlarına tek bir günde 55 TL zam geldiği belirtilirken un sanayicileri marketlerde satılan unun raf fiyatı için zam haberi verdi. Un fiyatlarında yaşanan sert yükseliş sadece raflardaki unu değil aynı zamanda makarna ve ekmek fiyatlarını da etkileyecek, zam yağmuru sofralara da yansıyacak! 

MAKARNA, UN VE EKMEK FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ, VAR MI?

Enflasyon ve dolar kurundaki yükseliş kademeli olarak sofralara yansımaya devam ediyor. İlk olarak sıvıyağ fiyatlarında yaşanan artışlar makarna, ekmek ve un fiyatlarına da yansımaya başladı. Küresel piyasalarda buğday fiyatlarının son 9 seneye fırlaması, yurt içinde kuraklığın etkisi ile buğday üretiminin azalması ve son olarak döviz kurlarındaki oynaklık ile un, ekmek ve makarna fiyatlarına peş peşe zam açıklamaları geldi. 

2021 senesine 150 liradan başlayan 50 kiloluk 1 çuval unun toptan satış fiyatı Kasım ayı sonu itibari ile 300 liraya fırlarken bu fiyatlara son olarak ta dolar kuru zammı geldi ve 45-55 liralık yeni zam daha fiyatlara yansıtıldı. Yaşanan bu fiyat artışının ardından yerel marketlerde 1 kg unun raf fiyatının 9,5 liradan 12,60 liraya çıkacağı, ekmek fiyatının en az 3 TL olacağı ve makarna fiyatlarının da yüzde 15 zam görmesi bekleniyor.

Makarna fiyatlarına yüzde 15 oranında zam gelmesi halinde marketlerde bir paket makarnanın satış fiyatı 5 lira bandını aşmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@