Zam Yağmuru Yaşanmıştı! Su, Elektrik, İnternet, Telefon, Doğalgaz Aylık Toplam Fatura Gideri 1.000 Liraya Ulaştı

Peş peşe gelen zam haberler ile 4 kişilik bir ailenin aylık fatura gideri ne yazık ki bin liraya ulaştı. Asgari ücret maaşı zammı ile gelen para ceplere girmeden zamlar gelen 2022 zammını eritti.

Finans 02.01.2022 - 17:07 02.01.2022 - 17:07 Gülcan Özer

2022 senesi zam yağmuru ile başlarken hem konutlarda doğalgaz fiyatları hem de elektrik faturası için rekor zamlar açıklanmıştı. Peş peşe gelen zam haberleri ile 2022 vatandaş için iyi başlamazken açıklanan asgari ücret zammı daha ceplere girmeden gelen fatura zamları vatandaşın yüksek zam sevincinin kursağında kalmasına neden oldu. 

Asgari ücrete 2022 zammı ile rekor artış yapılmış, 2 bin 825 lira ödenen asgari ücret bu zam ile 4 bin 250 liraya yükseltilmişti. Vatandaş tam rahat bir nefes alacağını sanarken açıklanan yeni zamlar ne yazık ki sevincin yarım kalmasına neden oldu. Özellikle de 4 kişilik bir ailenin aylık fatura gideri toplamı yapılan yeni zamlar ile asgari ücret zammını eritti. 

ELEKTRİK FATURASI VE DOĞALGAZ FİYATLARI İÇİN NE KADAR ZAM YAPILDI, 2022'DE KAÇ TL ZAM GELDİ?

1 Ocak 2022 tarihi itibari ile yapılan açıklama ile hem elektrik fiyatlarına hem de doğalgaz faturasına zam yapılmıştı. BOTAŞ tarafından yapılan açıklama ile 1 Ocak tariihnden itibaren geçerli olmak üzere konutlarda doğalgaz faturası için yüzde 25 oranında zam yapılmıştı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından yapılan açıklamada ise elektrikte kademeli faturaya geçiş yapılmış, tarifeye göre değişmekle beraber elektrik faturasına yüzde 50 ile yüzde 123 arsında değişen oranlarda zam gelmişti. 

aylık-fatura-gideri-kaç-tl-oldu

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK FATURA GİDERİ TOPLAMI KAÇ TL OLDU?

Yapılan zamların ardından 4 kişilik bir ailenin aylık fatura gideri toplamı da yükseldi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz tarafından yapılan hesaplamalara göre 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası toplamı 370.8 liraya yükseldi. 

4 kişilik bir ailenin elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturası toplamı İstanbul'da 997.69 liraya ulaştı. 2021 senesinde söz konusu rakam 760 lira civarında hesaplanıyordu. Zamların enflasyon rakamının çok daha üzerinde olması eleştiri konusu olurken doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamların ne yazık ki pek çok ürünün de fiyatlarına zam yapılmasına neden olacağı, iğneden ipliğe pek çok ürüne zam geleceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@