Zamanı Değil, Dikkatli Olun Diyen İslam Memiş'ten FED Kararları Sonrası İçin Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, FED kararları öncesinde altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Altın fiyatları yükselecek mi yoksa düşecek mi?

Finans 03.11.2021 - 03:45 03.11.2021 - 03:45 Engin Uzunoğlu

Dünyada nefesler tutuldu ve FED kararları beklenmeye başlandı. FED kararları öncesinde altın piyasası hakkında değerlendirmeler yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaşanabilecek fiyat gelişmelerine ilişkin öngörülerini açıkladı. 

ALTIN İÇİN ALIM ZAMANI DEĞİL

Altın için alım zamanı değil diyen İslam Memiş, “Dolar kurunda geri çekilmeler meydana gelmesi altın ve gümüş fiyatlarında yükselişleri frenliyor ve geri çekilmeler meydana geliyor. Son yorumlarımda altın ve gümüş içim alım zamanı olmadığını ve beklenmesi gerektiğini söylemiştim. Ons altında tepki alımları ile yükselişler meydana gelebiliyor. Ancak burada çok önemli detaylar bulunuyor.” dedi.

FED KARARLARININ ETKİLERİ NELER OLACAK?

FED kararlarına dikkat çeken İslam Memiş, “Çarşamba akşamı saat 21:00'da FED faiz kararını açıklayacak. Ardından ise FED Başkanı Jerome Powell gazetecilerin sorularını cevaplandıracak. FED Başkanı'ndan şahin tonlu açıklamalar yapabilir ama ben ortalama bir açıklama olacağını düşünüyorum. Çünkü enflasyon rakamları artmaya devam ediyor. Jerome Powell da bu yüksek enflasyona dikkat çekecek. Varlık alımlarının azaltılması artık kesin bir durum oldu. Çünkü piyasalar varlım alımlarındaki azalma kararını haftalardır fiyatlıyor. Faiz artırımı ile alakalı söylemler çok kritik olacak. FED gelişmesi ile dolar endeksinde toparlanma bekliyorum. Ancak bunun da kalıcı olacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN İÇİN DÜŞÜŞ TAHMİNİ

Gram altın fiyatı hakkında değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, “Gram altın fiyatı şu anda 552 TL seviyesinde işlem görüyor. Altının gram fiyatında negatif görüntü devam ediyor. Ben düşüş yönündeki öngörünümün hala geçerli olduğunu söyleyebilirim. 540 TL seviyesi gram altın için güçlü bir destek seviyesi ve aşağı yönlü sarkmalarda ise 530 TL'ye ve ardından da 525 TL'ye gerileme meydana gelebilir.” açıklamasını yaptı.

ONS ALTINDA YÜKSELİŞLER KALICI DEĞİL

Ons altın hakkında da bir analiz yapan İslam Memiş, “Ons altın 1.785 dolar seviyesinde bulunuyor. Bir önceki hafta ons altın 1.810 Dolar seviyesini gördü ancak sert bir satış baskısı ile yeniden 1.800 dolar altına gerilemeler oldu. FED öncesinde ons altında bir toparlanma isteği var. Ancak bunun şu andaki görüntüde sürdrülebilirliği yok. Bu yükselişlerin kalıcı olması için 1.808 Dolar seviyesine çıkan ons altın görmeliyiz ve sonrasında da 1.818 Dolar noktası aşılmalı. Şu anda sadece cılız bir toparlanma var ve yükselişler bence kalıcı olmayacak.” şeklinde konuştu.

FED KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

FED kararları sonrasında altın fiyatlarını bekleyen gelişmeleri açıklayan İslam Memiş, “FED kararları sonrasında 1-2 haftalık süreçte ons altında ve gram altında fiyat gerilemelerinin meydana geleceğini tahmin ediyorum. Altın fiyatlarında yükselişlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Bu öngördüğüm düşüşler gerçekleşirse altın fiyatlarında bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını ve yeniden bir yükseliş trendine girileceğini öngörüyorum.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki yorumlara bakılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@