Zamlar Can Yakmıştı! Kış Öncesi Devletten ve Belediyelerden Odun, Kömür, Elektrik ve Doğalgaz Fatura Yardımı Desteği

Son dönemde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlar sonrası belediyelerin ve devletin yakacak yardımı başvuruları başladı. Odun kömür yardımı başvurusu, doğalgaz, elektrik faturası desteği!

Finans 11.10.2021 - 13:17 11.10.2021 - 13:17 Gülcan Özer

Havaların soğumaya başlaması ile beraber dar gelirli ailelerin ısınma giderleri sorunu başladı. Özellikle de son dönemde üst üste gelen zam haberleri sonrası elektrik fiyatları ve doğalgaz faturası büyük yükseliş göstermişti. 

Kış mevsiminin gelmesi ile beraber dar gelirli aileler yakacak yardımı 2021 başvurusu için araştırmalara başladı. Belediye yakacak yardımı, belediyeye yardım başvurusu süreçleri araştırılırken bir yandan da devlet kömür yardımı için araştırmalar başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü yardım başvurusu için aranılan şartları duyurdu! 

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN ARANILAN ŞARTLAR NELER, KİMLER ELEKTRİK DESTEĞİ ALABİLİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen barınma yardımları arasında yer alan Elektrik Tüketim Desteği sadece 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahiplerin verilmektedir. Elektrik faturası yardımı başvurusu e devlet üzerinden ya da başka bir kanal üzerinden alınmayıp olup sistem tarafından otomatik olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle kişinin elektrik faturası ile PTT şubesi üzerinden ödeme yapması yeterlidir. Fatura ödemesi yapılırken destek miktarı sistem tarafından düşülerek daha az ödeme alınmaktadır. 

elektrik-faturası-yardımı

YAKACAK YARDIMI! DEVLETİN ODUN VE KÖMÜR YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Pek çok kişi doğalgaz olan evlerde oturmasına rağmen alt gelir grubu, ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından odun ve kömür yardımı yapılmaya devam ediliyor. Halen sobalı evlerde oturan ihtiyaç sahiplerine yapılan destek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere verilmektedir. 

yakacak-yardımı

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedelsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılırken 18 yaş üstü kişilere hane halkı geliri asgari ücretin 1/3'ünden az olan haneler ödeme alabilmektedir. 

BELEDİYELERDEN DOĞALGAZ FATURASI YARDIMI VERİLİYOR MU?

Doğalgaz faturası yardımı ise ihtiyaç sahibi ailelere belediyelerin sosyal yardımlaşma bölümleri tarafından verilmektedir. Çalışmayan, işsiz kişilere ya da geçim sıkıntısı yaşadığı belediyenin sosyal güvenlik personeli tarafından tespit edilen ailelere belirlenen rakamlarda düzenli doğalgaz faturası yardımı yapılmaktadır. Söz konusu yardım için belediyelerin sosyal hizmet dairesi başkanlığı üzerinden form doldurulmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@