Zamlar Yağmur Gibi Geliyor! Halkın Enflasyonu Açıklandı, Yağ Fiyatları Yüzde 48 Zamlandı

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki vatandaşın cebine zam olarak yansımaya devam ediyor. Halkın enflasyonu Eylül 2021 raporu yayımlandı.

Finans 22.09.2021 - 08:13 22.09.2021 - 09:06 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara rağmen temel gıda fiyatlarında yaşanan artışlar tüm hızı ile devam ediyor. Yaz aylarında yaşanan yükseliş Eylül ayında da ne yazık ki devam etti. Dar gelirli ailelerin alım güçleri gelen zamlar sonrasında ne yazık ki biraz daha eridi. 

Özellikle de sıvıyağ fiyatları için yapılan yeni zamlar tepki çekerken Eylül ayında gıda fiyatları bir önceki aya oranla yüzde 2,1 oranında artış gösterdi. 2020 senesinin Eylül ayına oranla ise yaşanan artış yüzde 37,6 olarak kayıtlara geçti. 

HALKIN ENFLASYONU EYLÜL 2021 RAPORU YAYIMLANDI! 

Ankara'da belirlenen market ve pazarlarda vatandaşların geçinmek için en çok tüketmiş oldukları 76 gıda maddesi seçilerek oluşturulan sepet esas alınarak Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR tarafından gerçekleştirilen Halkın Enflasyonu araştırmasının Eylül 2021 dönemine ilişkin sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşların geçinmek için gelirlerinin büyük bir bölümünü gıda harcamalarına ayırmaları gerekiyor. 

Eylül ayında halkın enflasyonu sepette yer alan 76 ürün üzerinden gerçekleştirilen enflason raporuna göre aylık yüzde 2,1 yıllık ise yüzde 37,6 oranında artış gösterdi. 

zam-şampiyonu-sıvıyağ-oldu

ZAM ŞAMPİYONU SIVIYAĞ OLDU! 

Açıklanan verilere göre yıllık zam oranları dikkate alındığında Eylül ayının zam şampiyonu yüzde 79,3 oranında zam gören meyve fiyatları oldu. Yağ fiyatları yüzde 48 oranında zamlanırken ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında ise yüzde 36,8 oranında artış yaşandı. Sebze fiyatlarına gelen zam oranı ise yüzde 61,7 oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@