Zamlar yine sigara tiryakilerini vurdu! Sigaraya zam geldi mi, ne kadar oldu? Güncel en ucuz en pahalı sigara fiyatları

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre sigara fiyatlarının maktu vergi tutarı artırıldı. Vatandaşlar sigaraya zam geldi mi, sigaraya ne kadar zam geldi, ne zaman gelecek araştırıyor.

Finans 27.05.2022 - 15:23 27.05.2022 - 15:23 Büşra Uluşen

Sigara zammı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Son 6 ay içerisinde sigara fiyatlarına yaklaşık 10 lira birden gelen zam tufanı sonrası sigara fiyatları zirveye çıkarken, yeni zam haberi paylaşıldı. 

Resmi Gazete'ni 27 Mayıs tarihli sayısında yayımlanan karar ile birlikte sigara ve alkollü ürünlerde ÖTV artışı yapıldığı açıklandı. Durum böyle iken sigara tiryakileri internette sigaranın ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. Son gelen zam ile birlikte en ucuz sigara fiyatı 25,50 TL'ye yükselirken yeni zamlar kullanıcıların gözünü korkuttu. 

Sigaraya zam geldi mi? En ucuz / pahalı sigara ne kadar oldu?

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile sigara fiyatlarında 0.71lira olan asgari maktu vergi tutarı 0.78'e yükseltildi. Aynı zamanda alkol ürünlerinin maktu vergi tutarında da değişikliğe gidildi. Bu karar sonrasında zamlı sigara fiyatları ne kadar olacak merak konusu oldu. 

Sigara fiyatlarında 0.71 lira olan asgari maktu vergi tutarı 0.78'e yükseldi. Buna göre bir paket sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi 1.69 lira arttı. 

sigara zammı-8

Sosyal medyada paylaşılan fiyat listesine göre Mayıs ayının ilk haftalarında tüm sigara gruplarına 2 liralık zam yapılmıştı. Alınan yeni karar ile birlikte sigara fiyatlarında en az 2 liralık daha bir zammın söz konusu olacağı iddia ediliyor.

Öte yandan yıllık yapılması gereken zamlar da birleşince Temmuz ayında en ucuz sigara fiyatının 36 liraya çıkacağı iddia edilmişti. Şu an en ucuz sigara fiyatı 25,5 TL'ye satılıyor. 

Temmuz ve Aralık'ta ÜFE güncellemesi yok

Edinilen bilgilere göre Temmuz ve Aralık aylarında alkollü içeceklere ve sigara fiyatlarına yapılması planlanan yüzde 60'lık ÜFE güncellemeyi yapılmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@