Zamların Freni Patladı! Fırıncılar Uyardı, Ekmek Fiyatları Dolar ve Euro İle Belirlenebilir

Dolar kurunda yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken fırıncılar yaşanan maliyet artışı nedeni ile mağdur olduklarını belirterek acil önlem talebinde bulundu. Dövize endeksli ekmek fiyatı talebi!

Gündem 14.12.2021 - 09:04 14.12.2021 - 09:04 Gülcan Özer

Son dönemde ekmek fiyatları gündemde en çok konuşulanlar arasında yer alırken gelen zamlar kadar talep edilen zamlarda dikkat çekiyordu. Konu hakkında haber hazırlayan Sözcü Gazetesi yazarı Taylan Büyükşahin un ve enerji fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile ekmeğe yeni zam talebi hakkında haberinde çok konuşulacak iddialara yer verdi. 

Ekmek fiyatlarına gelen zamlar hakkında açıklama yapan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar artık maliyetlerin kontrolden çıktığını belirterek zamların da çare olmadığını, yükselen fiyatlar nedeni ile insanların alım gücünün düştüğünü dile getirdi. 

FIRINCILARIN MALİYETİ ARTTI, ZAMLAR KONTROLDEN ÇIKTI! 

Konu hakkında açıklama yapan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar un, maya ve enerji fiyatlarına gelen zamları artık kendilerinin dahi takip edemez bir hale geldiklerini belirterek kontrolden çıkan maliyetlere bir dur denilmezse ekmek fiyatlarını dolar ve Euro üzerinden satacaklarını söyledi. 

Kolivar "Haftada bir mazot artıyor, un fiyatı da sürekli yükseliyor. Tamamen dövizle alakalı. Fiyat artışlarına engel olunamazsa önümüzdeki 6 ayda kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Yetkililer ekmeğin öneminin halen farkında değil" diyerek büyük bir kıtlık riski olduğunu belirterek acil önlem alınması talebinde bulundu.

ekmek fiyatları dolar olabilir

Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde İstanbul'da ekmek fiyatının 6 liraya çıkabileceğini belirten Kolivar ilk önlem olarak kaçak üretim yapan fırınlara belediyelerin müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Ekmek fiyatlarının alınan önlemlerle düşebileceği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@