Zemin Katta Oturanlar Asansör Parası Ödemek Zorunda Mı?

Apartman sakinleri tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan zemin katta oturanlar asansör parası öder mi konusu tekrar gündeme geldi. Sorunun yanıtı haberimizde yer alıyor.

Emlak Terimleri 15.02.2022 - 17:48 15.02.2022 - 17:48 Büşra Uluşen

Apartman sakinlerinin yasa gereğince ortak giderleri ortak bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Ortak giderler denildiğinde bu kapsama ısıma sistemi, binanın taşıyıcı sistemi, asansör, kapıcı dairesi ve bağımsız bölümleri birbirinden ayıran ortak duvarlar girmektedir. 

Apartmanın en üst katında oturan ile zemin katta oturanlar arasında genellikle asansör parası konusu geçmektedir. Üst kat sakinleri her gün asansör kullanmak durumunda kalırken, giriş katta oturanlar ise gün boyu asansörü hiç kullanmıyor. Peki zemin katta oturanlar asansör parası ödemek zorunda mı? 

ZEMİN KATTA OTURANLAR ASANSÖR PARASI ÖDER Mİ?

Belirlenen kurallar gereği zemin katta oturanlar, asansör kullanmasalar dahi asansör masrafları apartmanın ortak gideri olarak kabul edildiği için bakım ve onarım gibi ücretleri ödemek zorundadır. Ancak binanın yönetim durumuna göre bu kural değişebilmektedir. 

girişkat asansör

Apartmanın yönetim planında zemin/ giriş katta oturanların asansörü kullanma ihtiyacının olmadığı ve yapılan harcamalardan muaf tutulacağına ilişkin bir madde eklendiğinde, bu sakinler asansör ücreti ödemek zorunda kalmazlar. Yönetim planında böyle bir madde yer almıyor ise asansörü hiç kullanmasalar dahi zemin / giriş katta oturanlar da diğer sakinler gibi asansör giderlerini ödemek zorundadır. 

Konu ile ilgili Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesinde şu ifadeler yer alıyor;

'' Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığın ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz ''

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@