Zincir Marketlere Yeni Sınırlamalar: Küçük Esnaf Korunacak, O Ürünler Satılamayacak!

AK Parti ekonomi kurmayları zincir marketlere kısıtlama getirilmesine ilişkin torba yasa teklifini meclise sunmaya hazırlanıyor.

Zincir Marketlere Yeni Sınırlamalar: Küçük Esnaf Korunacak, O Ürünler Satılamayacak!

AK Parti, mahalle bakkalarını zincir marketlerle rekabet edebilecek düzeye getirecek olan torba yasa teklifi için kolları sıvadı. Küçük ve orta ölçekli esnafın zincir marketler ile rekabete zorlanması üzerine yeni kriterler belirlendi.

Uzun süredir kanunlaşmayan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Taslağı, taleplerin karşılanması amacıyla torba teklif şeklinde Meclis'e sunulacak.

BAKKALLAR ZİNCİR MARKETLERLE REKABET EDEBİLECEK

Geçtiğimiz günlerde TESK Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerde ekmek ve sigara satılmasının yasaklanmasını talep etmiş, bu talebi gündem yaratmıştı.

AK Parti'nin hazırlayacağı torba teklif ile öncelikle zincir marketlerde satılması yasaklanacak ürünler belirlenecek.

Esnafın zincir marketlerle başa çıkamaması, rekabet edemeyecek düzeyde bulunmaları ve marketlerin ürünleri direkt temin ederek satışa çıkarması bu teklifin sunulma gerekçelerinden sadece birkaçı.

AK Parti ekonomi kurmayları, zincir marketlerin kendine özel üreticilerinin olması ve fiyatları yine kendilerinin belirlemesi esnaftan daha ucuz ürün satmasını sağladığını ancak esnafın mal satın alırken arada aracıların olması nedeniyle maliyetlerinin katlandığını belirtiyor.

TEKLİF İLE KÜÇÜK ESNAFA DESTEK

AK Parti'nin Meclis'e sunacağı teklif ile zincir marketlerin açılmasına ilişkin hususlar belirlenecek. Ardından bu marketlerin hangi ürünleri satamayacaklarına karar verilecek.

zincir market düzenleme

Alanı 1.500 metrekareden büyük mağazalar dışında zincir gıda marketlerinin sigara, cep telefonu, elektronik eşya, mobilya ve beyaz eşya satışına izin verilmeyecek.

Bunun yanında tekstil ve züccaciye ürünlerinin satışı da marketin alanına göre satılabilecek.

'' DEVLETİN VATANDAŞA SORUMLULUĞU VAR ''

Bazı ürün gruplarının satışının yasaklanmasına karşı eleştirilerin odağı olan AK Parti ekonomi kurmayları, devletin vatandaşını korumak ve gözetmek gibi bir sorumluluğunun olduğunu belirterek sınırlama ve kriter koyabileceklerini dile getirdi.

Alanı küçük olan marketlerin kapasiteyi aşacak büyüklükte ürünler satmasına yasak getirileceğini ancak bu yasağın büyük marketlerde yapılmayacağına dikkat çekti.

Öte yandan kanun teklifinin yasalaşması halinde zincir marketlerde ekmek, sigara, cep telefonu, beyaz eşya ve elektronik eşyalar satılamayacak. Bu düzenleme ile küçük esnafın korunması ve rekabet ortamının bu şekilde oluşturulması amaçlanıyor.

SONRAKİ HABER