Zincirlikuyu'da 931 Dairelik Dev Projenin Ortağına İflas Kararı! 173 Lüks Daire İcradan Satışa Çıktı!

İstanbul Zincirlikuyu’da 2011'de yapımına başlanan ama henüz tamamlanamayan Çiftçi Towers’ın yapım şirketleri arasında bulunan Çiftçi Gayrimenkul Yatırım AŞ için iflas kararı verildiği bildirildi.

Zincirlikuyu'da 931 Dairelik Dev Projenin Ortağına İflas Kararı! 173 Lüks Daire İcradan Satışa Çıktı

İstanbul’un çok önemli merkezlerinden birisi olan Zincirlikuyu’da Türkerler İnşaat ile Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık İnşaat AŞ tarafından 59 katlı iki kulenin inşaatına 2011 yılında başlanmıştı. Çiftçiler Gayrimenkul ile alakalı olarak mahkeme tarafından iflas kararı verildi. Şirketin bankalara 600 milyon dolar borcu olduğu ve bu gerekçe ile iflas kararının 30 Haziran’da İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin verdiği bildirildi.

DEV PROJE 2011 YILINDA BAŞLAMIŞTI

Çiftçiler Gayrimenkul’ün iflasa gitmesinde en önemli etkenlerden olan 931 dairelik Çiftçi Towers inşaatı 2011 yılında başlamıştı. Oldukça büyük olan projede sadece konut inşası planlanmamıştı. 10 bin metrekare ofis, 68 bin metrekare ticari alan ve 2.500 araçlık da otopark şeklinde planlanan projenin tasarımını İngiliz John McAslan hazırlamıştı. 7. kattan itibaren deniz gören dairelerin bulunduğu proje kaçak katlar ve AVM alanına fazladan imar gibi sorunlardan dolayı tamamlanamamıştı. İmar barışı ile bu sorunlar aşılsa da çeşitli özel nedenlerden dolayı proje ilerletilemedi.

173 DAİRE İCRADAN SATILACAK

Şirketin bankalara olan borçlarından dolayı 173 daire için satış kararı verilecek. İflas kararından sonra tüm süreçler iflas idaresi tarafından yürütülecek. Banka borçlarının karşılanabilmesi için Haziran ayında 173 dairenin icradan satışa çıkarıldığı duyurulmuştu. Daire fiyatlarının 10 Milyon TL ile 140 Milyon TL arasında değiştiği bildirildi. Fiyatlar proje lansman fiyatlarının dahi altında tutuldu.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURMAYANLARIN KONUTLARI İÇİN SATILMA TEHLİKESİ

Çiftçiler Towers projesinde gelinen hukuki süreç oldukça karmaşık bir hal aldı. Şirket projeyi borçlarına karşılık teminat gösterdi ama bu borçlar ödenemedi. Kat maliklerinden 13 kişi henüz tapularını alamadılar. Tapularını alamayan hak sahiplerinin bu tapuları üzerinde şirketin 600 milyon dolarlık ipoteği ile bazı hacizler bulunuyor. Tapusunu alabilmek için hukuki yollara başvurmayanların da daireleri ise büyük bir risk altına girdi. Bu daireler şirketin borçları nedeniyle satılabilecek. Böylelikle parasını ödemelerine rağmen kat malikleri mağdur olabilecekler.

Emlak365.com