Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Destek Kredisi Beklentisi: 0.64, 0.69, 0.79 ve 0.49 Kredi Müjdesi Masada

Konut satış rakamları büyük bir hızla düşerken inşaat sektörü can suyu olarak konut kredisi desteği talep etti. 0.49 ya da 0.69 faizli kredi masada!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Destek Kredisi Beklentisi: 0.64, 0.69, 0.79 ve 0.49 Kredi Müjdesi Masada

Geçen sene etkisini arttıran pandemi nedeni ile inşaat sektörü büyük bir darboğaza girmiş, gerek ekonomide yaşanan dalgalanmalar gerekse de getirilen zorunlu kısıtlamalar ile beraber konut satış rakamları dibe vurmuştu.

Ev sahibi olmak isteyen kişiler yaşadıkları tedirginlik nedeni ile ev sahibi olma isteklerini ertelerken konut satışlarında yaşanan durgunluk nedeni ile yeniden normale geçiş süreci ile beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından destek kredileri duyurulmuştu.

2020 SENESİNDE OLDUĞU GİBİ KAMU BANKALARI 0.64, 0,69, 0,79 VE 0.49 FAİZLE KONUT KREDİSİ DESTEĞİ VERECEK Mİ?

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları raporu ile beraber Temmuz ayında konut satış rakamlarında yaşanan keskin düşüş gözler önüne serildi. Türkiye'de yurt genelinde Temmuz ayında 100 bin konut satış rakamı barajı küçük bir farkla aşıldı ancak bir önceki senenin Temmuz ayına oranla konut satış rakamlarında yüzde 54 gibi rekor oranda satış kaybı yaşadı.

Yaşanan bu düşüş konut satış rakamları ile konut kredisi faiz oranları arasındaki farkı son derece net olarak bir kere daha masaya koydu. Hatırlanacağı üzere kamu bankaları tarafından Haziran ayında konut kredisi desteği sağlanmış, 1 sene ödemesiz dönemli sıfır konutlara yüzde 0.64 oranı ile ikinci el konutlara ise yüzde 0.79 konut kredisi desteği sağlanmış, daha sonra bu oranlar güncellenmişti.

destek kredisi müjdeis gelir mi

Başlatılan kampanyalar ile konut kredisi talebi rekor kırmış, Türkiye Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek konut satışı rakamına ulaşmıştı. İnşaat sektörünün sıfır konut stoku için başlattığı destekler ile beraber sıfır konutların büyük bir bölümü satılmıştı.

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK 0.49 KONUT KREDİSİ VERİR Mİ?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından satışa sunulan 100 bin sosyal konut projesi için ise kamu bankaları 0.49 faiz oranı ile 240 ay vadeli konut kredisi başvuru ekranını açmıştı. Süreçte konut satış rakamları yükselen faiz oranları nedeni ile bu Temmuz ayında adeta dibe vururken inşaat sektöründen can suyu kredisi talepleri bir kere daha yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na taleplerini ileten müteahhitlerin 0.49 ya da 0.69 faiz oranı ile destek kredisi talep ettiği belirtildi. Bakanlığın ise yüzde 0.79 faiz oranı ile hiç evi olmayanlara ve ilk kez ev alacaklara yönelik bir seçenek üzerinde çalıştığı iddia edilirken destek kredisi müjdesi beklentisi heyecan yarattı.

SONRAKİ HABER