Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları 8 Puan Daha Ucuz!

Kamu bankaları yüzde 0.99 konut kredisi kampanyası başlatırken özel bankaların kredi faiz indirimi süreci de başladı. Peki, konut kredisi faiz oranları daha düşecek mi, ev almak için doğru zaman mı?

KONUT KREDİSİ 11.08.2019 - 21:30 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Kamu bankaları yüzde 0.99 konut kredisi kampanyası başlatırken özel bankaların kredi faiz indirimi süreci de başladı. Peki, konut kredisi faiz oranları daha düşecek mi, ev almak için doğru zaman mı?

Konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişiler faiz oranlarının daha da düşeceği beklentisi ile kararsızlıklarını koruyor. Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Edecek Mi?Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları için indirim kararının gelmesi ile beraber vatandaş yeniden ev alımına yöneldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası ev almak için beklemede kalan kişileri harekete geçirdi. Ancak bankaların konut kredisi yapılandırma yapmaması ev satın almak isteyen bir bölüm kişiyi ikileme düşürdü. Konu hakkında bir yazı kaleme alan Haber Türk yazarlarından Abdurrahman Yıldırım faiz oranlarını değerlendirdi ve ev sahibi olmak isteyenlere ellerini çabuk tutmaları konusunda tavsiyede bulundu. Konut kredisi faiz oranında psikolojik eşiğin yüzde 1 olduğunu belirten Yıldırım vadenin 15-20 yıla çekilmesinin büyük önemi bulunduğunu söyledi. Konut Kredisi Faiz oranı Yüzde 0.99'un Altına Düşmez! Yıldırım yazısında "Yılın ikinci yarısı itibariyle enflasyonda düşüş başladı. Ama oranlar hala yüzde 15’in üzerindedir.-Temmuz sonu itibariyle TL ticari kredi faizi ise bankaların ağırlıklı ortalaması olarak yüzde 19.02’dir.-Konut kredi faizleri yüzde 20.505dir.-En yaygın vade olan 3 aylık mevduatın faizi ortalama yüzde 20.85’tir. Mevduatların tüm vadelerdeki ortalama faizi 20.09’dur.Bankalardaki faiz oranları bu düzeydeyken . aynı haftada üç kamu bankası konut kredi faizini aylık yüzde 0.99 açıkladı. Ticari kredi ile mevduat faizi arasındaki yıllık bazda fark 8.5 puan. Ya da konut kredi faizleri piyasa faizlerinin yüzde 60’ı düzeyinde. Iskonto oranı yüzde 40.Diğer tüketici kredileri ile fark ise 15 puanı buluyor.-Bu faiz düzeyindeki krediye elbette talep de yüksek. 2 günde 13 binden fazla başvuru ve 2.1 milyar liralık kredi talebi oluştu. Bu talebin devamı da beklenir.-Çünkü daha krediyi alırken 8 puanlık faizi kazanıyorsun.-Bir diğer avantaj ise vadenin uzatılarak 15 ile 20 yıla kadar kredi kullandırılmasına fırsat tanınmasıdır.Gerçekten konut almak isteyenler için çok iyi bir fırsat. Normal kredi faizlerinin yüzde 12’ye düşmesi için öncelikle enflasyonun tek haneli rakamlarda kalıcı olması, mevduat faizlerinin de tek haneli düzeylere inmesi gerekiyor.-Ne de olsa kredi faizleri üzerinde hem aracılık maliyeti hem de vergiler var. Dolayısıyla koşulların uygun olması halinde kredi faizleri aşağı gelir ama bu da belli bir zamanı alır. Diyelim en iyi koşullarda bir yılı alır" diyerek bir yıldan önce faiz oranını altına düşmeyeceğini iddia etti.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@