Ziraat Bankası Sıfır Faizli Konut Kredisi Müjdesi! TOKİ 177 Bin Liraya Kadar Faizsiz Kredi Veriyor

Ev sahibi olmak isteyen kişiler son dönemde yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile zorlanırken TOKİ alt gelir grubu ucuz konut projelerinin yanı sıra faizsiz konut kredisi desteği de sağlıyor

Toki 09.12.2021 - 15:00 09.12.2021 - 15:01 Gülcan Özer

Son dönemde kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen dar gelirlilerin tek umudu olan TOKİ ucuz ev satışının yanı sıra faizsiz konut kredisi desteği ile de yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye başlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ hem alt gelir grubu konut projelerine ağırlık verirken hem de sosyal konut projeleri ile başvuru rekoru kırmayı başarmıştı. 

Bir yandan yükselen konut fiyatları bir yandan da konut kredisi faiz oranları nedeniyle dar gelirli vatandaş ev sahibi olmakta zorlanırken TOKİ sosyal konut projeleri kampanyaları ile destek vermeye devam ediyor. Bu desteklerden biri de Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine yönelik verilen sıfır faizli konut kredisi desteği oldu. 

TOKİ FAİZSİZ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU ŞARTLARI NELER?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ sıfır faizli konut kredisi "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" kapsamında verilmektedir. Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine verilen kredi ilk olarak 21 Eylül 1991 tarihinde verilmeye başlanmış olup kredi limiti her sene yeniden belirlenerek ilan edilmektedir. 

toki faizsiz konut kredisi

TOKİ faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden hak sahibi olduğunu gösterir belge ile en yakın Ziraat Bankası şubesine şahsen başvuru yapılması yeterli olacak. Şehit kredisi çekilerek alınacak olan konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Yani evini TOKİ üzerinden almayan şehit yakınları da bu destekten yararlanabilecek. Sadece krediye konu olan konuta ait tapunun en geç 1 sene içerisinde edinilmiş olması, SGK üzerinden hak sahipliği belgesi alınmış olması yeterli olacak. TOKİ Şehit kredisi için ödenecek en üst sınır 2021 senesi için 177 bin TL olarak ödenmekte olup bu rakam her sene Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar arttırılmaktadır. 

TOKİ FAİZSİZ KONUT KREDİSİ AYLIK TAKSİT ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Sıfır faizli konut kredisi başvuruları Ziraat Bankası üzerinden kabul edilmekte olup kredi geri ödemesi ise hak sahibinin almış olduğu maaşının üzerinden SGK tarafından otomatik olarak kesilerek tahsil edilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@