Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 500 Bin TL Konut Kredisini Aylık Kaç TL Taksitle Veriyorlar?

Konut kredisi çekmek isteyenlerin son dönemlerde tek adresi kamu bankaları oluyor. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 500 Bin TL konut kredisini kaç TL taksitle veriyorlar?

Finans 06.12.2021 - 00:38 06.12.2021 - 00:38 Engin Uzunoğlu

Yeni bir ev satın almak isteyenlerin en büyük finansman destekçisi bankalardan kullandıkları konut kredileri olmaya devam ediyor. Bankalardan konut kredisi çekmek isteyenler kredi maliyetlerini merak ediyorlar. Ancak son dönemlerde bu anlamda adeta bir tekel oluştu. Konut kredisini en uygun maliyetlerle sadece kamu bankaları veriyor. Kamu bankalarının dışında diğer özel bankalar ise konut kredisi çeken müşterilerden yüksek maliyet talep ediyorlar. 

KAMU BANKALARI NEDEN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ VERİYOR?

Kamu bankaları Türkiye'de her dönem konut kredisi faizlerini en düşün oranda belirleyen bankalar arasında yer almışlardır. ANcak son dönemlerde görüntü tamamen değişti. Kamu bankaları ile özel bankalar arasındaki konut kredisi faizlerinde en az yüzde 0,30 oranında fark oluştu. Bunun nedeni de Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ayak uydurması oldu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini konut kredisi faizlerine uyarlayan kamu bankaları uygun maliyetle konut kredisi vermeye başladılar. Ayrıca kamu bankaları konut kredisi faizlerini oldukça düşük tutarak durağan görünümde bulunan inşaat sektörüne destek veriyorlar.  Bu yöntemle konut satışlarının artmasını destekleyen kamu bankaları böylelikle inşaat sektörüne nefes olmaya da çalışıyor. 

500 BİN TL KONUT KREDİSİ İÇİN ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, HALKBANK MALİYET HESAPLAMASI

Kamu bankaları konut kredisi faizlerini şu anda aylık yüzde 1,20 olarak uyguluyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ta  faizler ve taksitler aynı olsa da toplam maliyetlerde küçük miktarlı farklılıklar olabiliyor. Bu maliyet farkı da kredi masraflarının üç bankada da farklı şekilde uygulanmasından kaynaklanıyor.

kamu bankaları konut kredisi maliyet hesaplamaları-1

Ziraat Bankası'ndan, Vakıfbank'tan ve Halkbank'tan 120 ay vadeli 500 Bin TL konut kredisi çeken müşterilere bankalar aylık yüzde 1,20 oranında faiz uyguluyorlar. Bu tutarda çekilen bir konut kredisinin aylık taksiti üç bankada da 7.884 TL oluyor. Ancak toplam maliyetlerde farklılıklar olabiliyor.

120 ay vadeli 500 Bin TL konut kredisinin toplam maliyetinin Ziraat Bankası'nda 949.519 TL, Vakıfbank'ta 950.037 ve Halkbank'ta 949.897 TL olduğu bildirildi. Kamu bankalarından konut kredisi çeken müşteriler bu miktarda bir kredi için bu maliyetleri karşılamak zorundalar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@