Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları Değişti: 0.88, 0.89 ve 1.06 Faizle Kredi Müjdesi Geldi!

Kamu bankaları kredi faiz oranları için güncellemeye gitti. Merkez Bankası faiz indirimi sonrası konut kredisi faiz oranları düştü. En uygun kredi hangi bankada, destek kredisi başvuru şartları ne?

Finans 16.11.2021 - 14:36 16.11.2021 - 14:36 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan ve Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi olmak üzere toplamda 300 baz puanlık faiz indirimi yapılmıştı. Merkez Bankası'nın politika faiz oranını yüzde 19 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekmesinin ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. 

Hem enflasyon rakamları hem de döviz kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile bankalar piyasayı fonlama konusunda isteksiz davranırken ilk kredi faiz indirimi hamlesi kamu bankalarından gelmişti. Devlet bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından peş peşe faiz indirimleri yapılırken ticari kredilerde ve konut kredisi paketlerinde güncellemelere gidilmişti. İşte kamu bankalarının en düşük faiz oranlı kredi kampanyaları! 

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Konut kredisi faiz oranlarında indirime giden kamu bankaları ortak açıklama metni ile ticari kredi paketlerinde 200 baz puan faiz indirimi yaparken, konut kredisi paketinde ise yüzde 1.37 oranından yüzde 1.29 seviyesine düşürülmüştü. Yapılan faiz indirimi ile Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde faiz oranları da düştü. A sınıfı konutlar için yüzde 0.88 faiz oranı ile kredi verilirken, B sınıfı konutlarda yüzde 0.92 oranı ile ve standart konutlarda ise yüzde 0.96 faiz oranı ile konut kredisi verileceği ilan edildi. vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi

ZİRAAT BANKASI KENTSEL  DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.89 OLDU! 

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,29 seviyesine çekilirken bu orandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanan ortak protokol kapsamında 400 baz puanlık faiz desteği ile kentsel dönüşüm konut kredisi yüzde 0,89 seviyesine çekilmiş oldu. 

halkbank konut kredisi faiz oranı

HALKBANK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 1,06 OLDU! 

Kentsel dönüşüm kredisi veren bir diğer kamu bankası olan Halkbank yüzde 1.15 olan faiz oranını yüzde 1.06 seviyesine çekerek güncelledi. 120 aya kadar vadeli olan konut kredisi paketinde devlet destek oranı yüzde 0.33 olarak hesaplanıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR, KİMLER KULLANABİLİR?

Kamu bankalarının afet riski altındaki evlerin yenilenmesi için vermiş oldukları kredi desteğidir. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında verilmekte olup;

Riskli yapı olarak belirlenen evlerini yeniden inşa etmek isteyen kişilere, 

Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı hak sahibi kişilere, 

Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen hak sahiplerine verilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@