Ziraat Bankası'ndan Güvenli Tapu Uygulaması! Konut Alım Satımında Eş Zamanlı Değişim Sistemi

Ziraat Bankası ev alım satım sürecinde hem alıcı hemde satıcının korunması amacıyla Güvenlir Tapu uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama sahte para, dolandırıcılık riskini ortadan kaldırıyor.

Emlak Haberleri 06.01.2022 - 16:08 06.01.2022 - 16:08 Mustafa Karagöz

Konut sektöründe alım satım sürecinde çeşitli mağduriyetler yaşanabiliyor. Alıcı veya satıcı kılığına giren dolandırıcılar çeşitli yöntemler ile vatandaşların paralarına yada mallarına göz dikiyorlar. Ziraat Bankası ise son başlattığı uygulaması ile bu riskleri en aza indiriyor. Güvenlir Tapu uygulaması başlatan banka, müşterilerine güvenli bir alım satım ortamı oluşturuyor. 

ZİRAAT BANKASI'NDAN GÜVENİLİR KONUT SATIŞ UYGULAMASI

Ziraat Bankası tarafından başlatılan yeni uygulama gayrimenkul mülkiyet hakkının devrini içeren kredili veya kredisiz tüm Tapu işlemlerinde geçerli olacak. Bu süreçte alıcı veya satıcı tarafının mağduriyet yaşamaması için eş zamanlı değişim sağlanıyor. Alıcı parayı ödediği anda gayrimenkul üzerine geçiyor. Bankanın yeni hizmetine dair detaylar ise Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz tarafından açıklandı.

Gündüz konuşmasında yeni uygulamanın sunduğu avantajlardan bahsederken uygulamanın detaylarını paylaştı. Ziraat Bankası " Güvenilir Tapu Uygulamasına" ilişkin Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz “Finansal dijital teknolojilerin kullanımının arttığı, fiziki para ile temasın da en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor. Uygulama ile nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak, hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor. Ayrıca tarafların bu süreçte yaşayabileceği olası güven problemleri de ortadan kaldırılıyor” açıklamasında bulundu. 

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Ziraat Bankası üzerinde ev alım satım sürecini yönetecek olan vatandaşlar ilk olarak Ziraat Bankası’nda vadesiz mevduat hesabı açacaklar. Olanlar ise kendi hesaplarını kullanacaklar. Vadesiz hesabı olan yada açan alıcı ve satıcı Tapu Müdürlüğü’ne Devir Alan veya Devir Eden olarak başvuruda bulunacaklar. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden başvuru numarası alacak olan vatandaşlar daha sonra Ziraat Bankası şubesine gelecekler. Burada alım satım işlemleri için güvenilir Tapu Uygulamasına başvuru yapılacak. Daha sonra Ziraat Bankası ile Tapu Genel Müdürlüğü arasında entegre olan sistem üzerinden süreç yönetilecek. Son olarak Tapu Müdürlüğü’nde devir işleminin tamamlanması ile eş zamanlı olarak Devir Alan (Alıcı) hesabından Devir Eden (Satıcı) hesabına para aktarımı tamamlanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@