Ziraat Bankası'ndan TOKİ Başvuru İşlemleri ve Şartları Neler?

TOKİ Başkanlığı'nın farklı illerde açık satış yada kuralı konut satış ilanlarına Ziraat Bankası'ndan başvuru yapılır. Peki Ziraat Bankası TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartlar Neler? Haberimizde.

Toki 14.02.2022 - 10:59 14.02.2022 - 11:00 Mustafa Karagöz

Bilindiği üzere alt gelir grubunda yada orta gelir grubunda yer alan vatandaşların ev almalarında en önemli aracı kurum TOKİ'dir. Türkiye'nin her şehrinde projesi olan ve her yıl on binlerce vatandaşın ev almasına aracılık eden TOKİ, başvuru işlemlerini Ziraat Bankası'ndan alır. Ziraat Bankası'ndan başvuruda bulunmak isteyen ve detayları bilmeyenler için adım adım aktarıyoruz. 

TOKİ KONUT SATIŞ DUYURULARINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

2022 yılı TOKİ konut satışları için başvuru detayları yılın ilk ayında açıklandı. Zaten uygulanmakta olan şartların yanında güncellenen gelir şartları eklendi. İşte TOKİ'den ev almak isteyenlerin dikkat edecekleri o şartların tamamı. 

* TOKİ'den ev almak isteyenler için ilk koşul Türk Vatandaşı olmak. 

* Alt gelir grubunda olan 1+1 ve 2+1 konutlar için 25 yaşını tamamlamış olmak. 

* Orta gelir grubunda satılan 3+1 ve 4+1 daireler için 18 yaşını tamamlamış olmak. 

* Alt gelir grubu konut satışları için hane gelir düzeyinin 10.000 TL'den fazla olmaması. 

* Başvuruda bulunacak kişinin ya da eşinin üzerine kayıtlı bulunan bir mal varlığının olmaması

* Konut alınacak şehirde en az 1 yıldır ikamet ediliyor olması yada il nüfusuna kayıtlı olunması. 

Ziraat Bankası'ndan TOKİ Başvuru İşlemleri ve Şartları Neler

ZİRAAT BANKASI'NDAN TOKİ KONUT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Genel olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca açıklanan koşulları sağlayanlar başvurularını Ziraat Bankası'ndan yapabilirler. Kendisine uygun konut duyurusu bulan ve başvuruda bulunacak olanlar şu aşamaları izleyecekler. 

Ziraat Bankası'ndan TOKİ konut başvurusunda bulunacak olanlar ilk olarak alınacak konutun satış türüne göre başvuru yapacaklar. Kuralı konut satışları için e-Devlet üzerinden ön başvuru yapılacak ardından Ziraat Bankası'na TOKİ'nin belirlediği 1000 TL yada 2000 TL'lik başvuru ücreti ödenerek başvurular yapılacak. e-devlet başvurusu online olarak TOKİ hizmetleri ekranından form doldurma suretiyle yapılacak. 

Açık konut satışları yani çekilişsiz, kurasız konut satışı yapacak olanlar ise TOKİ'nin intenetten yayımladığı kılavuzu inceleyecekler. Tüm koşullara haiz olanlar başvurularını proje ilinde yer alan Ziraat Bankası şubelerinden şahsen yapacaklar. İlk başvurular için T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanının yanında olması yeterlidir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@