Ziraat Bankası'nın Eski Müdürü Açıkladı! Merkez Bankası Dolara Böyle Müdahale Ediyor!

Ziraat Bankası'nın Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, Merkez Bankası'nın dolar kuruna müdahale ettiği iddiasında bulundu. Bu iddiaya göre Merkez Bankası aylık 12 Milyar dolar harcıyor...

Finans 01.05.2022 - 23:19 01.05.2022 - 23:19 Engin Uzunoğlu

Son dönemlerde dolar kurunun belirli bir seviyede tutulması hem vatandaşın hem de ekonomistlerin dikkatinden kaçmıyor. Aralık 2021'de dolar kurunun 18 TL'ye çıkmasının ardından gerileyen kur bir süre 14,50 TL'de sabitlenmiş ve haftalarca o seviyede tutulmuştu. Ardından ise kur bir miktar daha yükseldi ve 14,80 TL'de sabitlendi. Haftalardır da üç aşağı beş yukarı dolar kuru bu seviyede tutuluyor. 

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE Mİ EDİYOR?

ABD'de dolar endeksinin yükselmesi ve doların tüm dünya para birimleri karşısında değerlendmesine rağmen Türk lirasının bundan etkilenmemesi ekonomistlerce tartışılmaya başladı. Çok sayıda ekonomist bunu Merkez Bankası'nın dolar kurun amüdahalesi olarak yorumladı. Ancak konuya dair en çarpıcı iddia Ziraat Bankası'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu'dan geldi. 

AYDA 12 MİLYAR DOLAR SATILIYOR İDDİASINI PAYLAŞTI!

Sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yapan üst düzey bankacı Şenol Babuşcu, "Bankacılık çevrelerinden edindiğim bilgilere göre dolar kurunu belirli bir seviyede tutabilmek için Merkez Bankası müdahalede bulunuyor. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığı ile haftalık 2,5 - 3 Milyar Dolar, aylık ise yaklaşık 10 - 12 Milyar Dolar döviz satılıyor." dedi. 

ziraat bankası eski müdürü dolar iddiası

Dolar kurunun baskılama ile belirli bir seviyede tutulması ekonomi çevrelerince tartışılmaya devam ediliyor. Hiçbir kaynağın sınırsız olmadığını söyleyen ekonomistler elde baskılama yapacak kaynak kalmadığında yeni bir dolar şokunun yaşanmasını yüksek ihtimal olarak görüyorlar. Dolar kuru böyle bir piyasa ortamında kalması durumunda sert bir yükseliş hareketi ile ilerleyebilecek. Bunun gerçekleşmesi durumunda ise Türk lirasının uğrayacağı zararın çok büyük olacağı iddia ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@