Ziya Selçuk Neden İstifa Etti, Kabinede Değişen Bakanlar Kimler?

Milli Eğitim Bakanı değişti. Kabine değişikliği ile adı geçen Ziya Selçuk istifa etti yerine yerine yeni bakan olarak Özer atandı. Selçuk neden istifa etti?

Ziya Selçuk Neden İstifa Etti, Kabinede Değişen Bakanlar Kimler?

Kabine değişikliği ile gidecek bakanlar arasında adı geçen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında istifa haberleri doğru çıktı. Daha önce basında hakkında istifa ettiği iddiaları ortaya atılan ancak konu hakkında resmi bir yalanlama ya da doğrulama yapılmayan Ziya Selçuk'un isminin de arasında yer aldığı atama kararları 6 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar kapsamında kabinede yeni bir görev değişimi daha gerçekleşmiş oldu. Ziya Selçuk'un görev değişimi ile beraber istifa nedeni de merak konusu oldu.

ZİYA SELÇUK NEDEN İSTİFA ETTİ?

Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmazken siyaset kulislerinde konuşulanlara göre ise Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu tarafından yapılan müdahalelerin artması üzerine Bakan Ziya Selçuk'u rahatsız etti. Son dönemde eğitim ile ilgili kararların da bu kurulun görüşleri üzerine alması gerilimi arttırdı.

Bakan Selçuk okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi ve okulların 6 Eylül tarihinde açılmasını talep ederken kurul ise uzaktan eğitimi işaret edince gerilen ipler koptu ve Bakan Selçuk istifa etti. Bakan Selçuk'un istifa etmeden önce "Hiçbir istediğimi yaptıramıyorum" sözleri ile sitem ettiği iddia edildi.

cumhurbaşkanı atama kararı

KABİNEDE BUGÜNE KADAR DEĞİŞEN, İSTİFA EDEN VE GÖREVDEN ALINAN BAKANLAR KİMLER, HANGİ BAKANLAR İSTİFA ETTİ, HANGİ BAKANLAR GÖREVDE ALINDI?

Kabine değişimi siyaset kulislerini sürekli olarak meşgul etmeye devam ederken süreçte kabinede görevden alınan ilk bakan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev alan Cahit Turhan olmuş, yerine Adil Karaismailoğlu atanmıştı.

Ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alan Berat Albayrak sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurmuştu. Yani istifa eden ilk Bakan Albayrak, görevden alınan ilk bakan ise Turhan olmuştu.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan adı tartışmalara konu olan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı görevden alarak yerine Mehmet Muş'u atamış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevinden alınarak bakanlık ikiye ayrılmış, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Vedat Bilgin atanmıştı.

Son olarak ise Milli Eğitim Bakanı olarak görev alan Ziya Selçuk istifa etti ve yeni Milli Eğitim Bakanı olarak Bakan yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer atandı. Bakan Selçuk kabineden istifa eden ya da başka bir deyişle görevden affını isteyen ikinci bakan oldu.