Zonguldak Gaz Sahası İçin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kritik İmza: Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilecek!

Türkiye'nin en büyük doğalgaz keşfi olan ve 2023 senesinde karaya ulaştırılması hedeflenen Sakarya sahası için 20 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile devlet yardımı kararı çıktı.

Emlak Haberleri 20.04.2022 - 07:35 20.04.2022 - 07:39 Gülcan Özer

Türkiye almış olduğu sondaj gemileri ile pek çok bölgede eş zamanlı olarak doğalgaz ve petrol arama çalışmalarını denize kaydırmıştı. Süreçte beklenen ilk müjdeli haber geride bıraktığımız Haziran ayında Karadeniz bölgesinden gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Fatih Sondaj Gemisi tarafından yapılan arama çalışmaları kapsamında Sakarya Gaz Sahası bölgesinde doğalgaz keşfi yapıldığı duyurulmuştu. 

İlk olarak Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapılırken böylelikle Karadeniz bölgesinde yapılan doğalgaz keşfi 540 milyar metreküp olarak ilan edilmişti. Yapılan keşifler enerjide Türkiye'nin yurt dışına olan bağımlılığını azaltacak olması nedeniyle büyük öneme sahip bulunurken süreçte doğalgazın Türkiye'de karaya çıkarılacağı yer olarak Zonguldak belirlenmişti. 

SAKARYA GAZ SAHASINA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI KARARI! 

20 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zonguldak İli ve Sakarya Gaz Sahasında Yapılacak Olan Doğal Gaz Madenciliği Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 5450) kapsamında Sakarya gaz sahasına proje bazlı devlet yardımı verileceği ilan edildi. 

zonguldak gaz sahası

yatırım kararı 1

yatırım kararı 2

Zonguldak Sakarya doğalgaz sahası hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında proje bazlı devlet yardımı hayata geçirilmiş oldu. Alınan karar kapsamında bu alanda yapılacak olan sabit yatırım tutarı 145,2 milyar TL olarak ilan edildi. Bu yatırım sonucunda yapılacak olan gaz sahasında ise yıllık 14 milyar metreküp doğalgaz üretimi hayata geçirilecek. 11 sene olarak belirlenen yatırım süresi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5,5 seneye kadar uzatılabilecek. Yapılacak bu yatırım sayesinde bölgede aynı zamanda 1.018 kişinin istihdamı da sağlanmış olacak. 

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@