Zorunlu Uygulama Başladı, İlk Cezalar Kesildi! Kış Lastiği Fiyatları Kaç TL Oldu Aralık 2021!

1 Aralık 2021 tarihinden itibaren Türkiye'de zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi. Otomobil sahipleri şimdi kış lastikleri fiyatlarını araştırmaya başladılar. Kış lastikleri kaç TL'den satılıyor?

Finans 01.12.2021 - 20:20 01.12.2021 - 20:20 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin 81 ilinde zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi. Bu uygulama gereği trafikte bulunan bütün otomobiller kış lastiği taktırmak zorundalar. Bu zorunluluk için denetimler ise4 bugünden itibaren yapılmaya başlandı. Otomobillerinde kış lastiği kullanmayan vatandaşlara 846 TL idari para cezası kesilmeye başlandı. 

OTOMOBİL SAHİPLERİNİ ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI VURDU!

Otomobillerine kış lastiği satın almak isteyen araç sahipleri ise fiyat araştırmasına başladılar. Ancak Türkiye'de iğneden ipliğe her şeye fahiş zamlar gelirken bu zamlardan kış lastiği fiyatları da eklendi. Akaryakıt zamları ile baş etmeye çalışan araç sahipleri şimdi uygun fiyata kış lastiği satın almanın yollarını aramaya başladılar.

KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI 2 KAT ARTTI!

Otomobil lastiği sektöründe faaliyet gösteren bir işletme sahibi olan Mehmet Kahraman kış lastiği fiyatları hakkında, "Geçtiğimiz yılın fiyatlarına göre bu yıl fiyatlarda 2 kat artış meydana geldi. Döviz arttıkça bizim de fiyatlarımız artıyor. Biz de çok zor durumdayız. Döviz kurlarındaki ani değişimlerden dolayı müşterilere fiyat bile veremez hale geldik. Döviz artar ve biz güncel olmayan fiyattan satış yaparsak farkı cebimizden ödüyoruz. Geçtiğimiz yıl 4 adet kış lastiği 1.400 TL'ye satılıyordu. Şimdi bu fiyat 2.500 TL'ye çıktı." dedi.

KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI NE KADAR OLDU ARALIK 2021

Farklı firmalardan alınan fiyatlara göre bir binek otomobil için en ucuz kış latiği 600 TL'den başlayarak 2.500 TL'ye kadar çıkıyor. 4 lastik değiştirileceği düşünülürse araç sahiplerinin en az 2.400 TL, en fazla ise 10 Bin TL ödeme yapmaları gerekiyor. Maaşlı çalışan bir vatandaş için de bu maliyetler karşılanabilir olmaktan çok uzak kalıyor.

Kış lastiği üretimi ve satışı yapan çok fazla sayıda firma bulunuyor. Bundan dolayı da fiyatlar arasında ciddi farklar olabiliyor. Dolara endeksli fiyatlanan kış lastikleri, firmadan firmaya farklı fiyat skalasında yer alabiliyorlar. Bunun için iyi bir fiyat araştırması yapılmadan kış lastiği alınmaması tavsiye ediliyor. 

KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

Kış lastikleri sıcaklığın 7 derecenin altına indiği durumlarda esneklik ve yol tutuş performansı niteliklerinde zaafiyet olmaması için özel olarak üretilmektedir. Geniş kanallı tasarımlarla kış lastikleri karlı ve çamurlu zeminlerda daha iyi yol tutuş performansı ortaya koyabilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@