Zuckerberg Kripto Para Projesi Diem İçin Düğmeye Bastı: Sabit Coin Projesi Satışa Çıktı

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından üzerinde çalışılan tartışmalı kripto para projesi Diem için düğmeye bastı. Diem coin için satış hazırlığı başladı.

Finans 26.01.2022 - 12:21 26.01.2022 - 12:21 Gülcan Özer

Adı ilk olarak Libra olarak duyurulan daha sonra ise değişikliğe gidilerek Diem isminde karar kılınan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in kripto para projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Kısa bir süre önce projenin iptal edildiği ve rafa kaldırıldığı iddiaları gündeme gelirken projenin küresel regülasyonlar nedeni ile başarısız olduğu dile getirilmişti. 

Yeni kurulan Meta platformunun desteklediği Diem Coin için varlıkların satış yöntemi ile yatırımcılarına ödeme yapmayı planladığı belirtilmişti. Hatırlanacağı üzere para birimi ilk olarak 2019 senesinde gündeme taşınmış, ABD'de Kongre üyeleri önünde Mark Zuckerberg proje nedeni ile kendisini savunmak zorunda kalmıştı. 

DİEM COİN FED ENGELİNİ AŞAMADI! 

FED'in son derece sert bir tutumla karşı çıktığı Diem Coin için Mark Zuckerberg'in kongreye ifade vermesinin ardından bazı ortaklar projeden ayrılmış, projenin ismi de Libra yerine Diem olarak değiştirilmişti. Projenin kurucusu olan David Marcus'un da Meta'dan ayrılmasının ardından Silvergate Bank tarafından da geri adım atılınca Diem girişiminin kripto paraya dönüşme yolculuğu yarım kalmıştı. 

Yaşanan başarısızlık üzerine Diem Coin projesinin satışa çıkartıldığı, gelen para ile yatırımcıların paralarının ödenmesinin amaçlandığı duyuruldu. Amerika'da büyük bir teknoloji firmasının birde kripto para işine girmesi tüm gücün tek bir elde toplanması riskini doğuracağı iddiası ile projeye büyük bir şiddetle karşı çıkılmıştı. Diem platformuna biçilecek fiyat ve projeye alıcı çıkıp çıkmayacağı da merak konusu oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@