ABD'de İkinci El Konut Satışları Çöktü! İkinci El Konutların Fiyatlarında Tarihi Artış!

ABD'de İkinci El Konut Satışları Çöktü! İkinci El Konutların Fiyatlarında Tarihi Artış!
ABD ekonomisinden olumsuz veriler gelmeye devam ediyor. Özellikle ABD konut piyasası bir krizin ortasında bulunuyor. ABD’de ikinci el konut satışları son 2 yılın en düşük seviyesinde...

ABD ekonomisinde yaşanan enflasyon sorunu ve buna bağlı finansal krizler resesyon tehlikesini net şekilde ortaya koyuyor. Özellikle finansal gelişmeler ABD konut piyasasını büyük bir krizin içerisinde bırakıyor. Konut fiyatları ABD’de tarihi seviyelere yükselirken National Association of Realtors (NAR) Mayın 2022 dönemine dair ikinci el konut satış verilerine dair açıklama yaptı.

ABD'DE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI AZALDI

Yapılan resmi açıklamaya göre ABD’de ikinci el konut satışları Mayıs 2022 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 3,4 oranında azaldı. ABD’de Mayıs 2022 döneminde 5,41 milyon ikinci konut satışı yapıldı. Son dört aydır sürekli düşen ikinci el konut satışları için piyasa beklentisi 5,39 milyon adetti.

ABD’de ikinci el konut satışları pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde dahi bu kadar düşmemişti. Haziren 2020’den itibaren en düşük ikinci el konut satışı rakamları Mayıs 2022 döneminde gerçekleşti. Son olarak Nisan 2022 döneminde de ikinci el konut satışlarında yüzde 2,6 oranında azalma meydana gelmişti.

İKİNCİ EL KONUTLARIN ORTALAMA FİYATLARI ABD'DE REKOR KIRDI

ABD’de ikinci el konutların ortalama fiyatlarına dair de bilgiler açıklandı. Buna göre ABD’de ikinci el konutların ortalama fiyatları Mayıs 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 14,8 oranında artarak 407.600 dolar seviyesine yükseldi. Bu ortalama fiyat kendi alanında bir başka rekoru daha ifade ediyor. İkinci el konut piyasasında ilk defa ortalama konut fiyatları 400 Bin Dolar seviyesinin üzerine yükseldi.

İkinci el konut piyasasının ABD verilerine dair NAR Başekonomisti Lawrence Yun bir değerlendirme yaparak, “Konut satışlarında 2019 yılındaki seviyelere geri dönüldüğünü görüyoruz. Konut kredisi faizlerindeki artışları dikkate aldığımızda gelecek aylarda konut satışlarında azalmanın devam etmesini bekliyoruz.Uygun fiyatlı konutlar hemen satılıyor ama konut stoku azaldı ve arz tarafı piyasa dengesi sağlayamıyor.” dedi.

ABD’li mortgage şirketi Freddie Mac tarafından yapılan açıklamaya göre ise 30 yıl vadeli konut kredilerinde ortalama faiz oranının yüzde 5,78 olduğu ve bu oranının Kasım 2008’den itibaren en yüksek seviyede bulunduğu bildirildi.

Emlak365.com