Alanya Teleferiği Tam 37 Yıl Sonra Hizmete Başladı

Alanya'da 37 yıldır gündemde olan ve çeşitli nedenlerden dolayı hayata geçirilemeyen teleferik projesi, 5 yıl süren çalışmaların ardından hizmet vermeye başladı.
Alanya Teleferiği Tam 37 Yıl Sonra Hizmete Başladı

Alanya'da 37 yıldır gündemde olan ve çeşitli nedenlerden dolayı hayata geçirilemeyen teleferik projesi, 5 yıl süren çalışmaların ardından hizmet vermeye başladı.

Alanya Kalesi'nin Ehmedek Kapısı ile Damlataş Sosyal Tesisleri arasında yapılan teleferik 5 yıl süren çalışmadan sonra hizmet vermeye başladı.

Alanya'da yaklaşık 37 yıl önce gündeme gelen fakat çeşitli nedenlerden dolayı hayata geçirilemeyen teleferik projesi, 5 yıl süren çalışmanın ardından yolcu taşımaya başladı. Hayata geçirilen teleferik projesi, 900 metrelik bir hat üzerinde ve 17 kabinle hizmet vermeye başladı.

Resmi Açılış Bayramdan Sonra

Teleferiğin resmi açılışını Kurban Bayramından sonra yapmayı planladıklarını ifade eden Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, Alanya Kalesine artık teleferikle çıkılabileceğini belirtti.

Teleferik ile Alanya Kalesine çıkan yolcular hem Kleopatra plajını hem de güneşin batışını izleme şansı bulabilecekler.

Tarihi Sit Alanı Olması Nedeni İle 5 Yıl Sürdü

Alanya'da teleferiğin kolay yapılmadığını dile getiren Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, teleferik yapılacak bölgenin tarihi sit alanı olması nedeni ile izin alma sürecinin 5 yıl sürdüğünü belirtti.

Çalışmaların bittiğini ve sonunda güzel bir çalışmanın ortaya çıktığını belirten İlker Cumbul; "Sonunda oldu ve güzel oldu. Doğaya, tarihe dikkat ediyoruz. Onu bozduktan sonra bir anlamı kalmıyor. Bu yüzden pek çok şeyi havadan helikopterle yaptık" açıklamasını yaptı.

Çalışmaları biten Alanya Kalesi teleferiğinin açılışının yapılmamasına rağmen gösterilen ilginin fazla olduğunu belirten İlker Cumbul bu ilgiden memnun olduklarını ifade etti. Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, Alanya Kalesi teleferiğinin, saatte bin 500, günlük 12 bin kişilik kapasitesinin bulunduğunu açıkladı.

Fuar Tanıtımlarına Teleferik de Eklenecek

Günlük kapasitenin yüzde 35'ini kullanmayı düşünen İlker Cumbul, "Daha fazla olursa Alanya Kalesi'nde sıkışıklık olabilir ama yoğunluk saatinde misafirlerimizin beklememesi bizim için önemli. Zaten yolcu otobüslerinin ve yüksek tonlu araçların kaleye çıkması yerine, insanlar teleferikle taşınacak. Böylece doğa ve tarih daha iyi korunacak” açıklamasını yaptı.

Gelecek yıl 30'dan fazla fuara katılacaklarını belirten Alanya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, fuarda Alanya'nın doğası, kültürü ve tarihinin yanı sıra artık tanıtımlarına teleferiği de eklemek istediklerini vurgulayarak; “Teleferik dünyanın önde gelen yerlerinde mevcut. Bizdeki de daha ilk gününde büyük ilgi gördü.

Buraya düzenlenecek turlarla Alanya ve Türkiye'mize bir değer katılacaktır. Bu daha fazla müşteri ve memnuniyeti beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı.