Emlak vergisi son ödeme günü ne zaman, kimler ödemeyecek? Emlak vergisi 2022 tüm detaylar

Emlak vergisi son ödeme günü ne zaman, kimler ödemeyecek? Emlak vergisi 2022 tüm detaylar
Emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi için son tarih yaklaşıyor. Ödemekle yükümlü bulunan kişiler emlak vergisi muafiyeti, kim ne kadar ödeyecek gibi sorulara yanıt arıyor. İşte bilinmesi gerekenler

Gayrimenkulü bulunan mülk sahiplerinin ödemekle yükümlüğü olduğu emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri geçtiğimiz aylarda başladı. Her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisini bazı kişiler ise ödemekten muaf tutuluyor. Emlak vergisi son ödeme tarihi, muaf tutulan kişiler ve nasıl ödenir gibi soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman 2022?

Emlak vergisi, her yıl tek ya da iki taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit için son tarih bu yıl 31 Mayıs 2022 olarak belirlendi. Mülk sahipleri, belirli şartlar dahilinde 31 Mayıs tarihine kadar emlak vergilerini ödemekle yükümlü olacaklar İlk taksit sürecinden sonra ise kasım ayında ikinci taksit maratonu başlayacak.

Emlak vergisinin tutarı, metrekare miktarına göre değişiklik gösterdiği için mülk sahiplerinin belediyelere müracaat ederek ilgili mülkleri hakkında doğru bilgilere erişmesi gerekiyor.

Kimler emlak vergisi öder, kimler ödemez?

Belediye sınırları içerisinde konut ya da iş yeri bulunan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Bir taşınmazın tapusunda ismi yazan kişiler, istisna kapsamında değiller ise emlak vergisi ödeyecektir. Ancak bu konuda bazı istisnalar bulunmaktadır ve belirli şartları taşıyan kişiler emlak vergisinden muaf tutularak ödeme yapmamaktadır. Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak vergisi ödemesinden muaf olan birçok kişi bulunmaktadır. Ev hanımları, şehit yakını, işsiz, gazi, emekli ya da dul kişiler emlak vergisi ödemez Bunun yanında vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen kişinin kendi adına kayıtlı bqaşka bir gayrimenkulünün bulunmaması gerekiyor. Buna ek olarak kişinin eşinin adına birden fazla tapu kaydı bulunması, muafiyet hakkına tesir etmez.

Muafiyet kapsamına alınabilmek için söz konusu taşınmazın 200 metrekareden küçük olması, başvuru yapılacak konutun yazlık ev olmaması, gayrimenkulde bir kiracının oturması (konut sahibinin de başka bir evde kiracı olması gerekiyor), emekli kişilerin Türkiye'den emekli olmuş olması gerekmektedir. Sayılan bu kişiler sıfır oranlı emlak vergisi olarak adlandırılan muafiyet hakkından yararlanabilmektedir. Bunun yanında bu muafiyet yalnızca konut sahipleri içindir. İş yeri, arsa ve araziler için emlak muafiyeti hakkı bulunmamaktadır.

Emlak vergisi nasıl, nereye ödenir?

Emlak vergisi ilk taksiti için son ödeme günü 31 Mayıs 2022 olarak belirlenmiştir. Emlak vergileri gayrimenkulün bulunduğu belediyeye bizzat gidilerek ya da belediyelerin banka hesap numaralarına EFT ya da havale yoluyla da ödenebilmektedir. Bazı belediyeler için emlak vergisi ödeme ve borç sorgusu yapma bölümleri de yer almaktadır. Ancak vatandaşların güvenilir olmayan internet siteleri üzerinden emlak vergisi ödemesi yapmaması öneriliyor.

Emlak vergisi ne kadar ödenir?

Emlak vergisi, ilgili gayrimenkulün konumuna ve birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Konutlar için emlak vergisi oranı büyükşehirlerde binde 2, büyükşehir olmayan illerde ise binde 1 olarak belirlenmiştir. Konut dışı binalarda büyükşehirlerde binde 4, diğerlerinde binde 2; arsalarda büyükşehirlerde binde 6, diğerlerinde binde 3 ve arazilerde ise büyükşehirlerde bin 2 ve diğerlerinde ise binde 1 olarak uygulanmaktadır.

Emlak365.com