Kiralara Yüzde 10 İndirim Getirecek TÜFE Kanun Teklifi Mecliste!

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kira artış oranı için beklenen yasa teklifi meclis gündemine geldi. Kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanırsa 1 aylık kira cepte kalacak!
Kiralara Yüzde 10 İndirim Getirecek TÜFE Kanun Teklifi Mecliste!

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kira artış oranı için beklenen yasa teklifi meclis gündemine geldi. Kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanırsa 1 aylık kira cepte kalacak!

Kiracılar için büyük önem taşıyan kanun teklifi meclise geldi. AK Parti tarafından verilen 71 maddelik kanun teklifi içerisinde yer alan kanun değişikliği ile kiracılar için yıllık kira artış oranı ÜFE üzerinden değil TÜFE üzerinden hesaplanacak.Kiracıların 1 Aylık Kirası Cebinde Kalacak!Kanun teklifinin yasalaşması ile beraber kiracıların 1 aylık kiraları cebinde kalacak. Yüzde olarak hesaplandığında ise kiralara nerede ise yüzde 10 indirim gelmiş olacak. Kasım enflasyon rakamları dikkate alındığında Aralık 2018 kira artış oranı ile hesaplandığındaKira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık TÜFE ortalaması olan yüzde 15,63 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 15,63 oranında zam yapma hakkı elde edecekler. Kira sözleşmesi üzerinde yıllık kira artışı zam oranı belirlenmediyse ev sahipleri Kasım ayında kira sözleşmeleri dolan kiracılarına Aralık ayı kira zam oranı olarak en fazla yüzde 15,63 oranında zam yapacaklar.Kiralara Yüzde 10 İndirim Getirecek TÜFE Kanun Teklifi Mecliste!Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı ÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık ÜFE ortalaması olan yüzde 25,52 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 25,52 oranında zam yapma hakkı elde edecekler.Kiralara Yüzde 10 İndirim Getirecek TÜFE Kanun Teklifi Mecliste!Kira Artış Oranı KarşılaştırmaKira artışı ÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 15,62 ve TÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 25,52 oranında kira zammı yapılacak. Kirası bin lira olan bir kiracı için TÜFE üzerinden 152,60 lira ve ÜFE üzerinden 255,20 liralık zam yapılacak. İki oran arasında aylık 99 lira ve toplam da 1.188 lira fark oluştu. Yani kirasına TÜFE üzerinden zam yapılan kiracıların 1 aylık kiraları ceplerinde kaldı.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"