Orman ve Sel Yangını Felaketinden Etkilenen 3 İlde Konut Projeleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı Çıktı!

Antalya Gündoğmuş Ortakonuş Mahallesi, Kastamonu ve Sinop illerinde konut projeleri için acele kamulaştırma kararları 25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı!
Orman ve Sel Yangını Felaketinden Etkilenen 3 İlde Konut Projeleri  İçin Acele Kamulaştırma Kararı Çıktı!

Günlerce devam eden orman yangını ve sel felaketleri nedeni ile büyük bir yıkıma uğrayan bölgelerde mağdur olan vatandaşlar için TOKİ tarafından konut projeleri üretileceği ilan edilmişti. Yapılan açıklama sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan acele kamulaştırma karararı 25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CUMHURBAŞKANI KARARLARI İLE ORMAN YANGINLARI VE SEL FELAKETİNDEN ETKİLENEN 3 BÖLGEDE ACELE KAMULAŞTIRMA YAPILACAK!

25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları kapsamında yangın ve sel felaketinden etkilenen 3 bölgede evleri yaşanan felaket nedeni ile hasar gören vatandaşlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yapılacak olan yeni konutların ilk adımı atılmış oldu.

Alınan kararlar kapsamında Antalya'da yaşanan orman yangınları nedeni ile konutların en fazla zarar gördüğü yerleşim yerleri arasında yer alan Göndoğmuş ilçesinin Ortakonuş Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazların acele kamulaştırılacağı ilan edildi.

Antalya İli, Gündoğmuş İlçesi, Ortakonuş Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Taşınmazın, Bölgede Meydana Gelen Orman Yangını Nedeniyle İhtiyaç Duyulan Yapılaşmanın İvedilikle Gerçekleştirilmesi Amacıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4414)

Orman ve Sel Yangını Felaketinden Etkilenen 3 İlde Konut Projeleri  İçin Acele Kamulaştırma Kararı Çıktı!

Kastamonu ve Sinop İlleri Sınırları İçerisinde Bulunan Özel Mülkiyete Konu Taşınmazların, Bu Bölgelerde Meydana Gelen Sel ve Heyelan Afeti Nedeniyle İhtiyaç Duyulan Yapılaşmanın İvedilikle Gerçekleştirilmesi Amacıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4415)

Orman ve Sel Yangını Felaketinden Etkilenen 3 İlde Konut Projeleri  İçin Acele Kamulaştırma Kararı Çıktı!

Acele kamulaştırma işlemleri aynı zamanda konut projelerini de gerçekleştirecek olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yürütülecek. Yapılacak olan konut projeleri mümkün olan en kısa sürede tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek ve vatandaşların mağduriyet yaşamalarının önüne geçilecek.

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR, NEDEN, NASIL YAPILIR?

Son dönemde özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşması ile beraber daha sık gündeme gelen acele kamulaştırma işlemleri tüm kamulaştırma işlemlerinin ve sürecinin sonraya bırakılarak yapılmış olduğu kamulaştırma işlemleridir. Acele kamulaştırma işlemi toplum yararı gözetilerek acil olarak işlemlerin yapılması gerektiği süreçlerde alınan karar ile yapılmaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ya da Cumhurbaşkanı Kararı alınmış olması şartı aranır.