Resmi Gazete'de yayımlandı! Türk vatandaşlığı artık 400.000 Dolar

Resmi Gazete'de yayımlandı! Türk vatandaşlığı artık 400.000 Dolar
250.000 dolarlık gayrimenkul yatırımına Türk vatandaşlığı veren sistem değiştirildi. Resmi Gazete'de yer alan karar ile rakam 400.000 Dolar seviyesinde çıkarıldı.

Emlak365.com - Yabancıların Türk Vatandaşlığı almalarını içeren düzenlemeye ilişkin esaslar günden öncesinde basında yer almıştı. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemede vatandaşlık için daha yüksek rakamdan gayrimenkul yatırımı yapılması gerekecek.

TÜRK VATANDAŞLIĞINA KABUL ŞARTLARI DEĞİŞTİ

13 Mayıs 2022 Tarihli ve 31834 Sayılı Resmî Gazete'de yer alan karar kapsamında hangi koşullar ile vatandaşlık alınabileceği bildirildi. "Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 5554)" kapsamında yapılan düzenleme ile daha önce 250 bin dolar olan gayrimenkul yatırımına vatandaşlık hakkı için rakam 400 bin dolar olarak güncellendi.

Karar ile en az 400 bin dolarlık veya döviz tutarında gayrimenkul alımının yanında sağlanması gerekiyor bununla birlikte alınan taşınmazın tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulacak. Ödemeler peşin olacak ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşmeyle taşınmazın satışının vadedilmesi istenecek. Bu şekilde yapılan başvurular Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilecek ve ardından Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türk vatandaşlığı alacaklar.

Yeni bir hakta eklendi

Türk vatandaşlığı hakkı için ayrıca "en az 500 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma şartıyla bireysel emeklilik sistemine yatırdığı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilenlerin" bendi eklendi. Bu düzenleme kapsamında şartları yerine getirenlerde Türk vatandaşı olabilecekler.