Tapuda Yeni Dönem Başladı, Evlerin içi 3 Boyutlu Görüntülenecek!

Tapuda Yeni Dönem Başladı, Evlerin içi 3 Boyutlu Görüntülenecek!
Gelişen teknolojiye başarılı bir şekilde ayak uyduran Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemlerini internete entegre etmeye devam ediyor.

Gelişen teknolojiye başarılı bir şekilde ayak uyduran Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemlerini internete entegre etmeye devam ediyor.

Pilot Çalışma Tamamlandıİnternet üzerinden satın almak istedikleri konutların iç ve dış görüntülerini 3 boyutlu olarak görülmesine olanak sağlayan yeni sistem pilot bölge olarak seçilen Gölbaşı bölgesinde hayata geçirildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi" adı verilen projenin pilot uygulamasının tamamlandığ müjdesini verdi.Köylerde Yaşanan Sorunlar Nedeni İle Çalışmalar UzadıProjenin Gölbaşı ayağında çalışmalar tamamlanırken bazı köylerde yaşanan sınır anlaşmazları nedeni ile çalışmaların uzadığı öğrenildi. Anlaşmazlıkların çözülemedi yerlerde ne yazık ki verilerin elektronik ortama taşınması sağlanamadı. Çalışmaların tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Adlı pilot bölgede uygulamanın başarısı ve ortaya çıkan sonuçlara göre ilerleyeceklerini açıkladı.3 Yıl İçerisinde Tüm Türkiye'ye YayılacakBakan Adlı yapmış olduğu açıklamada "Bütün tapu verilerimizi güncel bir şekilde, gerçek veriye dayalı elektronik ortamda saklamayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim de hedefimiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu çalışmaların hepsini bitirmek ve sonra da Türkiye'nin genelinde bu işi yaygınlaştırmak" ifadelerine yer verdi.Tapuda Yeni Dönem Vatandaşa Nasıl Avantaj Sağlayacak?Sistem tüm Türkiye'ye yayıldığı anda vatandaşlar bundan sonra e devlet üzerinden ve TAKBİS sistemi üzerinden satın almak istedikleri taşınmazların içerini ve dışarısını 3 boyutlu olarak internet üzerinden görebilecek. Örneğin ev satın almak isteyen kişiler tapu üzerinde yer alan bilgileri girerek satın almak istedikleri dairenin içerisini internetten görebilecek. Daire planı, oda sayısı ve oda büyüklükleri ile mutfak gibi alanlar internetten görüntülenebilecek. Sistem 3 senelik zaman dilimi içerisinde tüm Türkiye geneline yayılacak.Emlak365.com