Herkesten Sır Gibi Saklanan EYT Formülü Gün Yüzüne Çıktı! Kısmi Kesintili ve Kademeli Emeklilik Formülü İle EYT'nin Çıkacağı Tarih

Yaklaşık 5 milyon kişinin kaderini çizecek EYT yasası için AK Parti kolları sıvadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmak için hazırlanan gizli EYT dosyası basına sızdırıldı! Son dakika EYT müjdesi ne zaman gelir, EYT kimlere vuracak, kim hemen emekli olacak?

İşte Kısmi Kesintili ve Kademeli Emeklilik Formülü İle EYT'nin Çıkacağı Tarih

1999 senesinde yapılan yasal düzenleme ile emekli olmak isteyen çalışanların emeklilik şartlarına yaş şartı da eklenmiş, milyonlarca kişi bu şart nedeni ile emekli olma hakkını yitirmişti. Çıkan kanunun geriye dönük uygulanamayacağını savunan mağdurlar birleşerek Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan EYT derneğini kurarak tek çatı altında birleşme kararı almıştı. 

Alınan karar doğrultusunda başlatılan mücadele ile EYT mağdurları o tarihten bu yana seslerini duyurmaya çalışırken konu hakkında AK Parti tarafından beklenen EYT müjdesi sonunda açıklanmıştı. Daha önce de pek çok kez gündeme gelen ancak her zaman hükümet tarafından hep reddedilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası için bu sefer resmi çalışmaların başladığı ilan edilmişti. Çalışanlar "EYT çıkınca kimler hemen emekli olacak, EYT yasası kimlere vuracak, kimler EYT'den yararlanacak?" sorularına yanıt ararken resmi açıklamayı bizzat Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmıştı. 

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK, MEVCUT SGK VE BAĞKUR YASASI İLE KİM NE ZAMAN EMEKLİ OLUYOR, EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Hükümet Emeklilikte Yaşa Takılanlar için farklı çok sayıda formül üzerinde çalışırken bu formüllerin ortak amacı hükümetin bütçesine mümkün olan en az yükle mağduriyetin giderilmesi oldu. EYT kademeli geçiş ile emeklilik formülü en çok konuşulan düzenleme oldu. Hükümetin özellikle bu formül üzerinde yoğunlaştığı ve büyük ihtimalle 2022 yıl sonuna kadar bu formül üzerinden yasal düzenlemeye gidilecek. 

EYT'nin bütçe yükü hesaplanacak ve buna göre kademeli geçiş ile maliyet azaltılacak. EYT mağdurları 2023 yılında kademeli olarak emekli edilecek. Mevcut emeklilik sisteminde şu anda SSK 'lı çalışanlar için yaş haddinden emeklilik için: 

Herkesten Sır Gibi Saklanan EYT Formülü Gün Yüzüne Çıktı! Kısmi Kesintili ve Kademeli Emeklilik Formülü İle EYT'nin Çıkacağı Tarih

İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan çalışanlar için 15 sene sigorta, 3600 prim günü ve ilk işe giriş tarihine göre belirlenmek üzere 50-60 yaş arası yaş şartı aranıyor. 

İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve 1 Mayıs 2008 arası olan kişiler için ise 25 yıl sigorta, 4500 prim gün sayısı ile kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaş şartı bulunuyor. 

Bağkur'lu sigortalılar için emeklilik yaş şartı ise 8 Eylül 1999 ve öncesi işe girişi olanlar için 15 sene sigorta, 5400 prim günü ve ilk işe giriş tarihine göre belirlenmek üzere 50-68 yaş arası yaş şartı olarak uygulanıyor. 

8 Eylül 1999 ve 1 Mayıs 2008 arası olan kişiler için ise 15 yıl sigorta, 5400 prim gün sayısı ile kadınlarda 60 erkeklerde ise 62 yaş şartı bulunuyor. 

Herkesten Sır Gibi Saklanan EYT Formülü Gün Yüzüne Çıktı! Kısmi Kesintili ve Kademeli Emeklilik Formülü İle EYT'nin Çıkacağı Tarih - Resim : 2

EYT'DE GİZLİ ÇÖZÜM FORMÜLÜ BASINA SIZDIRILDI: KADEMELİ EMEKLİLİK EYT SORUNUNU ÇÖZER Mİ?

 1999 sonrasında yapılan düzenleme öncesinde yaş şartı aranmıyordu. 8 Eylül 1999 senesi öncesinde aranılan koşulları yerine getiren herkese emeklilik hakkı tanınması durumunda prim günü ve hizmet süresini dolduran herkes EYT çıktığı anda hemen emekli olacak. Ancak bu uygulamanın bütçeye büyük yük bindireceğini belirten ekonomistler bu formül yerine kademeli ve kısmi emeklilik düzenlemesinin hayata geçirilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtiyorlar. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kısmi emeklilik ile düşük maaşla hemen emekli olma, kademeli emeklilik ve Finlandiya modelleri üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. 

Herkesten Sır Gibi Saklanan EYT Formülü Gün Yüzüne Çıktı! Kısmi Kesintili ve Kademeli Emeklilik Formülü İle EYT'nin Çıkacağı Tarih - Resim : 3

EYT MÜJDESİ SON DAKİKA NE ZAMAN ÇIKACAK, EYT KANUNU YASASI İLE KİMLER EMEKLİ OLACAK?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile EYT sorununu yıl sonuna kadar çözeceklerini belirtirken düzenlemenin çıkması ile ilk olarak 9500 prim gününü dolduran kişilerin yaşa bakılmaksızın hemen 2023 senesinde emekli edilmeye başlanacakları belirtiliyor.