4D'li Kamu İşçisi ve Taşeron İşçi Zammı İçin Uzlaşma Sağlandı: İşte Zamlı Maaşlar

Binlerce kamu işçisi tarafından beklenen 2021 TİS görüşmeleri için sona gelindi. Türk-İş, Hak-İş ve hükümet arasında uzlaşılan son maaş zammı rakamı belli oldu!
4D'li Kamu İşçisi ve Taşeron İşçi Zammı İçin Uzlaşma Sağlandı: İşte Zamlı Maaşlar

2021 TİS görüşmeleri son durum ve ve son dakika gelişmeleri yakından takip edilirken kulislere sızan ilk bilgilere göre Türk-İş ve Hak-İş’in teklifine yaklaşan hükümet ile işçi sendikaları arasında uzlaşma sağlandı. Taşeron işçi zammı yanı sıra tayin hakkı ve seyyanen zam konusunda da kritik kararların alınacağı Toplu İş Sözleşmesi için nihai kararın bu hafta sonuna kadar açıklanması bekleniyordu.

Konu hakkında gelen kulis haberlerini değerlendiren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Çakır kamu işçisiz TİS sözleşmesi için sona gelindiğini duyurdu. Çakır daha önce işçi sendikaları ile hükümet tarafından verilen zam teklifleri arasında yer alan büyük farkın kapatıldığını ve uzlaşma sağlandığını iddia ederek merak edilen rakamı duyurdu.

2021 TİS GÖRÜŞMELERİ SON DAKİKA: KAMU İŞÇİSİ VE TAŞERON İŞÇİ ZAMMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Yürütülen görüşmeler kapsamında hükümetin işçi sendikalarının taleplerine yakın bir rakamı kabul etmesi üzerine anlaşma sağlandığı iddia edilirken yapılan habere göre 2021 TİS zammı yüzde 11 olarak yer aldı. Hükümet kamu işçilerinin maaşlarına ilk 6 ay yüzde 11 zam yaparken en düşük maaş rakamı da 4 bin liranın üzerine çekilecek.

4D'li Kamu İşçisi ve Taşeron İşçi Zammı İçin Uzlaşma Sağlandı: İşte Zamlı Maaşlar

Türk-İş ve Hak-İş tarafından açıklanan ilk rakamda en düşük işçi maaşının 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, ilk 6 ay için ise tüm ücretlere yüzde 20 zam yapılması talep edilmişti. Hükümet ise tüm ücretlere yüzde 9 oranında zam teklif etmiş, seyyanen zam yapacağı rakamları ilan etmişti. Süreçte memur ve memur emeklileri için hükümet tarafından teklif edilen son rakamı 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.