Kurban Bayramı Tatilinin Kaç Gün Olacağı Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatil takvimiyle ilgili kararını açıkladı.
Kurban Bayramı Tatilinin Kaç Gün Olacağı Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatil takvimiyle ilgili kararını açıkladı.

Herkesin merakla beklediği Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı belli oldu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklama ile Kurban Bayramı Tatilinin 10 güne çıkarıldığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu’nda alınan karar gereği Kurban Bayramı 28-29 Ağustos tam gün, 31 Ağustos perşembe yarım gün idari tatil oldu. Böylelikle Kurban Bayramı tatili 10 güne uzadı.

Kurban Bayramı süresince, köprü ve otoyolların ücretsiz olacağı bilgisini de veren Bekir Bozdağ, vatandaşları sevindirdi.

Turizm ve Ekonomiyi Canlandıracak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulunda alınan bayram tatilinin 10 güne çıkarılması ile ilgili karara ilişkin; “Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir.

Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir" açıklamasını yaptı.

Bayram Tatili Takvimi

26 Ağustos 2017 Cumartesi – Hafta sonu tatili

27 Ağustos 2017 Pazar – Hafta sonu tatili

28 Ağustos 2017 Pazartesi günü (Birleştirildi)

29 Ağustos 2017 Salı günü (Birleştirildi)

30 Ağustos 2017 Çarşamba – Zafer Bayramı / Resmi tatil

31 Ağustos 2017 Perşembe – Kurban Bayramı arefesi (Birleştirildi)

1 Eylül 2017 Cuma – Kurban Bayramı birinci günü

2 Eylül 2017 Cumartesi – Kurban Bayramı ikinci günü

3 Eylül 2017 Pazar – Kurban Bayramı üçüncü günü

4 Eylül 2017 Pazartesi – Kurban Bayramı dördüncü günü

Emeklilere Bayram Dolayısı ile Erken Maaş

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bunların dışında emeklilerin maaşlarının da Kurban Bayramından dolayı erken alacaklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, emekli maaşlarının erken yatırılması ile ilgili; “Sosyal Güvenlik Kurumumuzdan aylık almakta olan emeklilerimize, SSK kapsamındaki emekliler için her ayın 17 ve 26’sı, BağKur kapsamındaki emekliler için ise her ayın 25-28’i arası, Emekli Sandığı kapsamındaki emekliler için ise her ayın 1’i ve 5’i arası ödemeler yapılmaktadır.

Alınan bu kararlar çerçevesinde, Emekli Sandığı kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanlar, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz dahil olmak üzere, aylık ödeme günleri 1-5 Eylül tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının ödenmesinin bayram öncesine çekilmesi de kararlaştırılmıştır” açıklamasını yaptı.