THY'den İç Hat Uçuşları İçin Yeni Karar! Zorunlu Oluyor, Yaptırmayanlar Uçaklara Alınmayacak!

Türkiye'de yurt içi uçak seyahatlerine getirilecek olan aşı kartı veya PCR testi zorunluluğu ile alakalı olarak Türk Hava Yolları (THY) bir açıklama yaparak bilgilendirmede bulundu.
THY'den İç Hat Uçuşları İçin Yeni Karar! Zorunlu Oluyor, Yaptırmayanlar Uçaklara Alınmayacak!

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında son yapılan kabine toplantısında önemli kararlar alınmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan kararlara göre uçak seryahatlerinde aşı kartı veya PCR testi zorunluluğu getirilmişti. Bu kararın uyguylamasına dair detaylar merak edilirken Türk Hava Yolları (THY) açıklama yaparak müşterileri bilgilendirdi.

İÇ HAT SEYAHATLERİNDE AŞI KARTI VEYA PCR ZORUNLULUĞU BAŞLIYOR

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi bir açıklama yaparak THY ile yolculuk yapmayı düşünen vatandaşlara uyarıda bulundu. Yapılan bu açıklamaya göre THY uygulamaya 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren başlayacak. Bu tarihten sonra yapılacak olan tüm yurt içi uçuşlarda yolculardan aşı kartı istenecek. Aşı olmayanlar ise PCR test sonuçları ile uçak seyahati yapabilecekler.

AŞI OLMAYANLAR VEYA TEST YAPTIRMAYANLAR UÇAK SEYAHATLERİNE ALINMAYACAKLAR

Türk Hava Yolları yolcularına bir hatırlatma yapan Genel Müdür Bilal Ekşi, “Lütfen not alalım. İç hatlarda 6 Eylül 2021'den sonra yapılacak olan tüm uçuşlarda seyahat edecek olan yolcularımız ya aşı kartlarını ibraz edecekler ya da PCR testi yaptırıp, negatif sonuçlarını ibraz edecekler. Bu ibraz işlemini yapmayan yolcuların uçaklarımızda seyahat etmelerine izin verilmeyecek.” dedi.

PCR TESTİ NEDİR, NASIL YAPTIRILIR?

PCR testi olarak bilinen koronavitrüs testi COVİD-19 virüsünün tespit edilmesinde kullanılan en etkili yöntemdir. Yaptırılan testlerle vücudunda koronavirüs tespit edilmeyenlere negatif sonuç verilmektedir. Bu testleri yaptıran vatandaşlar ölümcül salgına karşı durumlarını belgeli olarak ortaya koyabilmektedirler.

PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşların hastanelere başvuru yapmaları gerekmektedir. Hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde PCR testi yaptırılabilmektedir. Bazı meslekler için bu testler ücretsiz olurken özel hastanelerde PCR testi için ücret alınmaktadır. Yaklaşlık 250 TL karşılığında yaptırılan PCR testi koronavirüs ile mücadelede önemli bir rol üstlenmesi beklenmektedir.

PCR testi yaptırmak istemeyenlerin bazı hizmetlerden yararlanamayacak olması koronavirüs aşılarına olan ilgiyi arttırması düşünülüyor. Her zaman güncel bir PCR testi sonucunu yanında taşımak yerine aşı olarak test zorunluluğundan kurtulmak isteyeceklerin sayısının bir hayli fazla olacağıu tahmin ediliyor.